Plaża, ciepło oraz kolorowe drinki mogą okazać się niebezpieczne dla życia, a nawet zdrowia człowieka, gdyż w takich warunkach bardzo łatwo doznać szoku termicznego. Mowa o sytuacji, kiedy nagrzany organizm gwałtownie zostaje wprowadzony do zimnej wody. Przekonaj się jakie mogą być konsekwencje takiego zachowania.

 

Co to takiego szok termiczny?

O szoku termicznym mówimy w sytuacji, kiedy rozgrzany organizm niespodziewanie styka się z zimnem. Jest to jednoznaczne z bardzo szybkim spadaniem temperatury ciała, co przeradza się w zachwianie równowagi, zaburzenie krążenia oraz problemy z oddychaniem. W najgorszym przypadkach nagłe wtargnięcie do wody sprawia, że człowiek umiera. Jest to ściśle związane z faktem, że woda przewodzi ciepło zdecydowanie lepiej niż powietrze oraz ma możliwość schłodzenia organizmu o wiele szybciej niżeli pozostałe czynniki.

Szok termiczny oraz hiperwentylacja to pojęcia, które są ściśle ze sobą powiązane. Hiperwentylacja objawia się szybkim, niekontrolowanym oraz pogłębionym oddychaniem. Jako, że człowiek oddycha zbyt szybko można spodziewać się zaburzeń w krążeniu krwi, co wielokrotnie skutkuje utratą przytomności. Wiele przypadków kończy się tragicznie i człowiek na skutek szoku termicznego umiera, dzięki zatrzymaniu pracy jego serca.

Kiedy człowiek opala się na rozgrzanej plaży, naczynia krwionośne rozszerzają się oraz występują w nich znaczne ilości krwi. Kiedy dotykają one zimnej wody, w bardzo szybkim tempie skurczają się oraz krew zostaje niespodziewanie dostarczona do serca. Organ ten nie jest w stanie pompować zbyt dużych ilości krwi, co przeradza się w zatrzymanie jego pracy.

Istnieje większe prawdopodobieństwo na wystąpienie szoku termicznego u osób, które spożywały alkohol, są bardzo zmęczone oraz miesiączkują.

 

Szok termiczny – czy można mu zapobiegać?

Aby nie zauważyć szoku termicznego u siebie oraz najbliższych osób należy przede wszystkim mieć się na baczności w trakcie słonecznego lata. Zanim rozpocznie się kąpiel należy spędzić trochę czasu nad brzegiem wody, żeby organizm przyzwyczaił się do niższej temperatury. Warto ochłodzić okolice serca i pochlapać kark, żeby organizm nie doznał szoku. Tak przygotowany człowiek może rozpocząć powolne wchodzenie do wody.

Kiedy zauważy się osobę z szokiem termicznym należy w pierwszej kolejności ogrzać jej ciało, gdyż najważniejsze zadanie pierwszej pomocy polega na ustabilizowaniu temperatury organizmu, który niespodziewanie uległ wyziębieniu. W dalszej kolejności należy ukłąda się go tam, gdzie jest sucho oraz ciepło, konieczne jest także zdjęcie mokrych ubrań.