Poruszanie się po drogach wymaga od kierowców zachowania najwyższych środków bezpieczeństwa, takich jak wzmożona czujność, skupienie i koncentracja. Wbrew pozorom nie tylko alkohol czy narkotyki wywierają negatywny wpływ na świadomość człowieka, uniemożliwiając prowadzenie pojazdu. Podobne działanie wykazuje wiele leków zażywanych przez nas na co dzień i mowa nie tylko o lekach psychotropowych (antydepresyjne, przeciwlękowe, neuroleptyczne). Na jakie jeszcze medykamenty należy zwracać szczególną uwagę?

Krople do oczu z tetryzoliną

Prawidłowy wzrok to jeden z kluczowych zmysłów potrzebnych do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Kropli do oczu w składzie których znajduje się chlorowodorek tetryzoliny nie wolno stosować bezpośrednio przed jazdą, jako że mogą wywołać łzawienie oraz doprowadzić do rozszerzenia się źrenic, co bezpośrednio zaburza prawidłowe widzenie.

Kodeina

Kodeina jest pochodną morfiny, które są zaliczane do środków opioidowych. Wpływają one na zaburzenie pracy mózgu, co skutkuje opóźnionym refleksem oraz trudnościami w prawidłowej ocenie sytuacji występujących na drodze. Co więcej, jeżeli zostaniemy zatrzymani do kontroli przez patrol policji i zostanie wykonany u nas test na obecność narkotyków, sprawa może przybrać nieciekawy obrót, jako że kodeina zawarta choćby w tabletce przeciwbólowej, da wynik pozytywny!

Pseudoefedryna

Pseudoefedryna jest syntetyczną substancją chemiczną, wykorzystywaną w preparatach pomagających zwalczyć przeziębienie. Ból głowy, nudności czy problemy z koncentracją to tylko niektóre ze skutków ubocznych, które może wywołać ta substancja. W skrajnych przypadkach dochodzi nawet do wzrostu ciśnienia, zaburzenia rytmu serca oraz ogólnego pobudzenia co nie tylko wpływa na osłabienie czujności ale przede wszystkim na czas reakcji.

Leki przeciwbólowe

Środki przeciwbólowe przepisywane na receptę bardzo często zawierają w sobie tramadol, co sprawia, że ich zażycie skutkuje bezwzględnym zakazem prowadzenia samochodu (pacjent powinien zostać poinformowany o tym fakcie przez lekarza). Niemniej zdarzają się sytuacje, kiedy inne popularne i ogólnodostępne na rynku tabletki przeciwbólowe wpływają na pogorszenie koncentracji, co jest niezwykle niebezpieczne podczas jazdy i stanowi realne zagrożenie dla życia i zdrowia. Zaleca się odczekanie z prowadzeniem pojazdu do około godziny po zażyciu takich medykamentów w celu sprawdzenia, czy nie wywołały one żadnych niepożądanych skutków.

Leki antyhistaminowe

Leki przeciwalergiczne dostępne na polskim rynku dzieli się na trzy kategorie: I, II i III generacji. O ile te ostatnie, są w miarę bezpieczne, o tyle z lekami pierwszej generacji należy zachować szczególną ostrożność. Te, które w swoim składzie mają dimetynden, prometazynę, hydroksyzynę oraz klemastynę zaburzają prawidłowe widzenie, dodatkowo otępiają, wywołują senność i znacznie pogarszają koncentrację.

Choroba lokomocyjna

Powszechnie dostępne leki stosowane przy chorobie lokomocyjnej wywołują senność, ogólne osłabienie oraz ból głowy. Środki wykorzystywane do zwalczania choroby lokomocyjnej nadają się tylko dla pasażerów, nigdy dla kierowców!

Zażywanie leków zawsze niesie za sobą ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych, dlatego decydując się na jazdę samochodem po zażyciu jakiegokolwiek medykamentu należy przede wszystkim zapoznać się z informacjami zamieszczonymi na ulotce i nie ryzykować życia swojego oraz innych uczestników ruchu drogowego. Szczególną uwagę należy zwrócić także na leki ziołowe, zwłaszcza te, które w swoim składzie mają chmiel, melisę oraz kozłek lekarski, jako że zioła te działają uspokajająco oraz mogą powodować senność. Kierując pojazdem należy zawsze zachować rozwagę i w sytuacji, kiedy nie czujemy się dobrze trzeba bezwzględnie zatrzymać pojazd i nie kontynuować dalszej podroży (chyba, że na miejscu pasażera).