Prawidłowe ciśnienie tętnicze krwi wynosi 120/80. U osób powyżej 40 roku życia często ta wartość jest wyższa niż zakłada norma. Nadciśnienie tętnicze jest główną przyczyną zgonów, dane epidemiologiczne mówią, że ponad 40% osób na świecie ma nieprawidłowe ciśnienie tętnicze krwi.
Przyczyny nadciśnienia tętniczego krwi
Przyczynami podwyższonego ciśnienia tętniczego jest głównie nieprawidłowy styl życia, zwłaszcza:
- dieta obfitująca w tłuszcze pochodzenia zwierzęcego – smażone, ciężko strawne potrawy oparte na mięsie i tłuszczu zwierzęcym sprzyjają nadwadze i otyłości, które są jednymi z najważniejszych czynników predysponujących do rozwoju nadciśnienia,
- mała ilość ruchu – podobnie jak dieta wpływa negatywnie na masę ciała i w rezultacie zwiększa ryzyko rozwoju choroby,
- palenie tytoniu – wpływa negatywnie i toksycznie na cały organizm (oprócz podniesienia ryzyka rozwoju nadciśnienia, palenie sprzyja też występowaniu chorób takich jak rak płuc, rak szyjki macicy, rak piersi czy rak prostaty),
- alkohol – przyczynia się do patologicznych zmian w obrębie budowy naczyń krwionośnych – żył i tętnic, a także działa degeneracyjnie na nerki, wątrobę, żołądek itp. Wbrew powszechnej opinii każda ilość alkoholu w diecie jest szkodliwa i może skutkować rozwojem chorób takich jak nadciśnienie, marskość wątroby, niewydolność nerek czy nowotwory.
Objawy nadciśnienia tętniczego
Zwykle chorzy o nieprawidłowym ciśnieniu tętniczym dowiadują się przy okazji okresowych badań realizowanych w ramach medycyny pracy lub podczas kontrolnej wizyty u internisty. Bywa, że do zmierzenia ciśnienia skłaniają ich niepokojące objawy. Do najczęściej zgłaszanych przez pacjentów objawów nadciśnienia należą: ból głowy, uczucie kołatania w serca, uczucie osłabienia, senność, nerwowość i nadmierne pobudzenie, krwawienie z nosa, zaburzenia snu i uczucie ściskania i ciężaru w okolicach skroni.
Leczenie nadciśnienia tętniczego
Nadciśnienie w pierwszej kolejności leczy się dietą i stylem życia. Choremu zaleca się redukcję masy ciała, ruch (nordic walking, marsz, spacery, taniec czy pływanie), rzucenie palenia i zoptymalizowanie diety oraz wyeliminowanie soli i alkoholu. Jeśli leczenie „stylem życia” nie przynosi efektów włącza się leczenie farmakologiczne. Pacjenci z nadciśnieniem tętniczym biorą leki do końca życia.
Domowe sposoby leczenia nadciśnienia
Łagodne stany nadciśnienia tętniczego można leczyć, jak wcześniej wspomniano, dietą i stylem życia. Pomocne bywają również metody domowe, zwykle oparte są o spożywanie odpowiednich pokarmów i zioła. Do najczęściej stosowanych sposobów na nadciśnienie należą:
- czosnek – poprawia wartość trójglicerydów i cholesterolu we krwi. Regularnie spożywany może przyczynić się do poprawy ogólnego zdrowia i zmniejszenia ryzyka rozwoju nadciśnienia. Czosnek spożywaj rozważnie, połykanie dużych kawałków, może powodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego i ból żołądka.
- głóg – herbatka z głogu często jest polecana „sercowcom” i osobom z nadciśnieniem.
- szyszki chmielu – najwygodniej spożywać je w postaci gotowych preparatów dostępnych w aptekach. Dzięki ich oczyszczeniu i przetworzeniu są łatwe w użyciu i wygodne. Wystarczy połknąć kapsułki, tabletki czy porcję syropu. Chmiel działa uspokajająco.
- ruta – jest często składnikiem gotowych herbatek na nadciśnienie np. ziół braci Bonifratów. Rutę stosuj w porozumieniu z lekarzem, ponieważ może wpływać na leczenie lekami i wywoływać krwawienia np. u obficie miesiączkujących kobiet.
Najważniejszą kwestią w zapobieganiu i leczeniu nadciśnienia jest prawidłowy styl życia, ruch i dieta. Wspomagająco możesz zdecydować się na picie ziół, spożywanie określonych pokarmów lub metody takie jak medytacja, metody radzenia sobie ze stresem. Bez względu na wybór metody (zwłaszcza w kontekście ziół) wprowadzane zmiany konsultuj z lekarzem prowadzącym i na bieżąco, regularnie mierz ciśnienie krwi.