Reumatoidalne zapalenie stawów – to schorzenie najczęściej występuje u osób po 40 roku życia. Dochodzi do stopniowego uszkodzenia mięśni, chrząstek, stawów, ograniczenia ich ruchomości ból. Kiedy nie zostają podjęte szybkie kroki w leczeniu choroby, można liczyć się z przykrymi konsekwencjami, czyli takimi objawami, które będą utrudniać normalne funkcjonowanie. Jakie są przyczyny RZS? Przede wszystkim genetyka oraz autoagresja organizmu, czyli produkowane są antyciała, zabijające własne tkanki, rozpoznane jako wrogie. Oprócz ww. przyczyn czasami za RZS odpowiada też silny stres, używki bakterie i wirusy. Trudno dokładnie osądzić, co i dlaczego stało się przyczyną zachorowania.
Początki i objawy schorzenia?
Dochodzi do powiększenia błony maziowej i uszkodzenia przyległych do niej struktur np. ścięgien i chrząstek i kości. Takie zmiany zapalne wewnątrz stawu to początek schorzenia. Objawia się ono na początku bardzo łagodnie, dlatego tak mało osób udaje się po pomoc do specjalisty. Chorzy zgłaszają się do lekarza często za późni, kiedy stan zalany jest już zaawansowany i leczenie staje się o wiele trudniejsze. RZS objawia się przede wszystkim dużym bólem i obrzękiem, zmęczeniem, utratą wagi, brakiem apetytu, zaczerwienia skóry, sztywnością karku, czasami zawrotami głowy i mrowieniem. Pojawiają się również stany podgorączkowe. Najczęściej zapaleniu ulegają stawy rąk i stóp, ale nie jest to reguła. Stan zapalny rozszerza się na cały staw, niszczy go, mogą występować się zaniki mięśniowe a w konsekwencji zesztywnienia i unieruchomienia. Dlatego tak ważne jest podjęcie stosownego leczenia.
Czy tylko stawy?
RZS obejmuje też często inne narządy, np. układ nerwowy, sercowo-naczyniowy, płuca i nerki. U chorych występuje większe ryzyko wystąpienia takich schorzeń jak choroba niedokrwienna serca i miażdżyca. Zagrożony jest także wzrok, ponieważ w następstwie zespołu suchości oka, chory odczuwa obecność ciała obcego pod powieką, a w następstwie pojawiają sie problemy z widzeniem. Czasami może dojść do problemów z układem oddechowym. Chory zaczyna odczuwać duszności, problemy z oddychaniem, co jest skutkiem np. zalania opłucnej czy płuc. Niestety RZS przyspiesza też osteoporozę, u osób, które są dotknięte tym schorzeniem. Z kolei drętwienia kończyn, niedowłady, mrowienia są skutkiem ucisku na rdzeń kręgowy, co jest również powikłaniem po zapaleniu stawowym.
Choroba zwyrodnieniowa stawów
Podobne dolegliwości jak RZS daje zwyrodnieniowe zapalenia narządu ruchu. Najczęściej jest ból i ograniczenie ruchomości, nierzadko też wysięk z chorego stawu. Również ujawnia się zazwyczaj najwcześniej p o 40 roku życia i dotyczy uszkodzenia tkanek stawu (chrząstki, kości, torebki stawowej i więzadeł). Można wyróżnić dwie postacie tego schorzenia – pierwotną o nie do końca znanych przyczynach i wtórną, czyli będącą skutkiem uszkodzenia struktury stawu, jego zła anatomia bądź tez innymi chorobami.
Co może wywołać schorzenie?
Przede wszystkim jakieś urazy nabyte np. podczas stłuczenia lub zwichnięcia, ale też schorzenia kości oraz stawów i odmrożenia. Zwyrodnienia dotykają również osoby chorujące na cukrzyce oraz mające problemy endokrynologiczne czy metaboliczne. Wady wrodzone budowy narządy ruchu to również ważne przyczyny schorzenia. W każdym z ww. przypadków zwyrodnieniowe zapalenia stawów może się rozwinąć, dlatego należy zachować czujność przy pojawieniu się takich objawów.
Szczególnie narażone są osoby, starsze, w podeszłym wieku, otyłe i przede wszystkim kobiety. Nie bez znaczenia jest również rodzaj wykonywanej pracy. Jeśli są to czynności wymagające ciągłego zginania stawów, nachylenia itd. jest większe ryzyko zachorowania na zwyrodnieniowe zapalenie stawów.
Jak leczyć RZS i zwyrodnione zapalenie stawów?
Nie jest to na pewno łatwe, ale zawsze trzeba zacząć leczenie, aby poprawić komfort życia pacjenta. Ważna jest aktywność fizyczna, która pozwala na zachowanie stawów, mięśni i ścięgien w większej ruchomości. Trzeba tu wziąć pod uwagę nie tylko ćwiczenia samodzielne i spacery czy inną formę rekreacji ruchowej, ale też współprace z rehabilitantem.