Każdemu człowiekowi zdarzyło się wymiotować. Ten nieprzyjemny stan może być uwarunkowany wieloma czynnikami. Czasem winę ponoszą zepsute produkty wykorzystane w trakcie przygotowywania posiłków, innym razem leki, zbyt duża ilość wypitego alkoholu, albo ciąża. Co warto wiedzieć o wymiotach?
Wymioty – co to takiego?
Wymioty polegają na intensywnym pozbywaniu się treści pokarmowej znajdującej się w żołądku. Wyrzut treści pokarmowej odbywa się za sprawą silnych skurczy mięśni brzucha, pępowiny oraz klatki piersiowej. Jeszcze zanim dojdzie do wymiotów pojawiają się nudności. Odruch wymiotny jest możliwy, dzięki ośrodkowi nerwowemu, który znajduje się w rdzeniu kręgowym . Bodźce otrzymane przez ośrodek mogą pochodzić z różnych receptorów, jak chociażby węchomózgowia, czy dotykanie palcami tylnej ściany gardła.
Skąd się biorą wymioty?
Za wymioty może odpowiadać wiele czynników, niektóre z nich mogą być efektem chorób, które muszą zostać natychmiastowo zbadane przez lekarza, a inne z kolei są całkowicie bezpieczne.
Pierwsza i zarazem bardzo popularna przyczyna wymiotów związana jest z zatruciem lekami bądź toksynami. Kiedy mowa o toksynach mamy na myśli zatrucie alkoholem bądź oparami chemicznymi. Leki odpowiadające za wymioty to głównie leki przeciwnowotworowe, niesteroidowe leki przeciwzapalne, antybiotyki, hormonalne środki antykoncepcyjne oraz doustne leki na cukrzycę.
Wymioty pojawiają się także u osób zmagających się z chorobami ośrodkowego układu nerwowego, a dokładniej mówiąc chodzi o zwiększenie ciśnienia wewnątrz czaszki, udar mózgu, uraz głowy bądź migrenę.
Choroba dotyczące błędnika objawia się chociażby intensywnymi zawrotami głowy, które wielokrotnie powodują nudności oraz wymioty.
Kiedy człowiek zmaga się ze schorzeniami o podłożu psychicznym wymioty są objawem długotrwałego stresu. Anemia, bulimia, a także depresje również powodują wymioty.
Omawiany stan ma miejsce w trakcie zatrucia pokarmowego bądź infekcji układu pokarmowego. Za wymioty odpowiadają bakterie, wirusy oraz pierwotniaki, które występowały w spożytym jedzeniu.
Kiedy w jamie brzusznej rozwija się choroba można zmagać się z wymiotami. Mowa przede wszystkim o następujących dolegliwościach: choroba wrzodowa żołądka oraz dwunastnicy, marskość wątroby, zapalenie trzustki, kamica żółciowa, zapalenie wyrostka robaczkowego.
Kobiety w ciąży bardzo często zmagają się z wymiotami (przede wszystkim w trakcie trwania pierwszego trymestru). Po pierwszych trzech miesiącach sytuacja z reguły uspokaja się.
Zaburzenia metaboliczne to ostatnia z przyczyn pojawiania się wymiotów. To stan występujący również w trakcie nadczynności tarczycy, przede wszystkim jednak w przełomie tarczycowym, gdy choroba rozwija się w bardzo szybkim tempie. Osoby zmagające się z cukrzycą także mają większe prawdopodobieństwo na występowanie wymiotów, niż osoby, których poziom cukru plasuje się na właściwym poziomie.
Jak postępować w trakcie występowania wymiotów?
Jeśli wymioty pojawiają się sporadycznie nie istnieje konieczność udania się do lekarza. Ważne jest aby nawadniać organizm, pić dużo wody oraz spożywać lekkie jedzenie, które nie wpłynie negatywnie na stan zdrowia. W przypadku, gdy wymioty pojawiają się regularnie, albo są coraz intensywniejsze należy udać się do specjalisty. Jeśli za wymioty odpowiada choroba leczenie polega na rozprawieniu się z chorobą podstawową.