Problem pękających ust nie występuje jedynie zimą, ale suche, spierzchnięte usta mogą pojawiać się przez cały rok. Ból, krew i nieatrakcyjny wygląd ust to problem z którym zmaga się wiele osób, dlatego warto dowiedzieć się jak poradzić sobie z tym problemem.

Jak poradzić sobie z pękającymi ustami?

Przyczyn popękanych ust może być wiele i nie należy uzależniać ich jedynie od pory roku. Winę przede wszystkim ponoszą braki witamin, głównie witaminy B. Kolejna bardzo popularna przyczyna to odwodnienie organizmu oraz zmiany występujące w gospodarce hormonalnej. Warto mieć na uwadze, że skóra ust charakteryzuje się tym, że jest bardzo cienka, dlatego słońce, wiatr oraz zimno niekorzystnie wpływają na ich wygląd.

Aby usta wyglądały lepiej należy przede wszystkim zadbać o to, aby się nie wysuszały oraz zapobiegać ich pierzchnięciu. Codzienna pielęgnacja nie jest wystarczają, gdyż musi iść ona w parze ze zdrową dietą oraz piciem odpowiedniej ilości wody. Nie wolno ich oblizywać, gdyż wpływa to bardzo negatywnie na ich wygląd oraz kondycję.

Szminki, mimo iż prezentują się bardzo ładnie na ustach mogą bardzo negatywnie wpływać na ich wygląd. Chodzi o kosmetyki w których składzie występuje alkohol, który sprawia, że stają się one jeszcze bardziej wysuszone. Nie chodzi wcale o to, żeby przestać malowania usta, ale należy skontrolować skład szminki i wybierać jedynie produkty roślinne, które zostały wzbogacone o filtr przeciwsłoneczny. W przypadku problemów z ustami warto zamienić szminkę na pomadkę, która ma krótki oraz naturalny skład. Im mniej składników tym lepiej , gdyż oznacza bardziej naturalny produkt. Pomadka tego typu może być nakładana na usta w regularnych odstępach czasu przez cały dzień.

Oprócz pomadki doskonale sprawdzi się wykonywanie peelingu, który umożliwia utrzymanie gładkich warg na których nie występuje suche skórki. Peelingi cukrowe dostępne są w każdej drogerii, a osoby, które mają więcej czasu mogą przygotować je w zaciszu własnego domu. Kiedy peeling zostanie już wykonany należy w dalszej kolejności nawilżyć usta przy pomocy pomadki ochronnej. Dzięki temu martwy naskórek zostanie usunięty, a same wargi zyskają cenne składniki oraz witaminy i pozostaną miękkie na jeszcze dłużej.

Oprócz pomadki warto sięgnąć po domowe sposoby, które przynoszą takie same efekty, a nie wymagają wizyty w sklepie. Dobrze jest skorzystać z masła bądź oleju, które idealnie nawilżają suchą skórę. Olej kokosowy cieszy się największą popularnością , gdyż przynosi bardzo dobre rezultaty, a oprócz tego należy użyć jedynie niewielkiej ilości. Produkty tego typu generują naturalny filtr, który chroni naskórek przed negatywnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych. Wpływają one negatywnie nie tylko na skórę twarzy, ale również usta. Masło bądź oleje mogą być pozostawiona na ustach na noc, wtedy o poranku przywitają nas gładkie oraz miękkie usta. Jednak należy używać ich regularnie, gdyż przynoszą wtedy najlepsze efekty.