Suplementy w postaci aminokwasów stają się coraz bardziej popularne wśród ludzi w różnym przedziale wiekowym. Czy stosowanie takich specyfików jest jednak korzystne dla organizmu, czy może wręcz odwrotnie? A może efekty regularnego spożywania aminokwasów takich, jak lizyna są praktycznie niewidoczne? Więcej na ten temat znaleźć można w poniższym artykule.
Czym jest lizyna i jak wpływa na organizm człowieka?
Aminokwasy należą do substancji, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Jednym z ciekawszych aminokwasów, które cieszą się dużą popularnością, jest lizyna. Jest to aminokwas egzogenny, który odgrywa ważną rolę w organizmie. Jego niedobory powodują przewlekłe zmęczenie, zwapnienie kości, rozdrażnienie i zawroty głowy. Dodatkowo niedobór tego składnika objawiać może się brakiem apetytu lub problemami z koncentracją i pamięcią. Ze względu na to, że lizyna wchodzi w skład białek, jest ona niezbędna organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Warto jednak wspomnieć, że o dostarczenie do organizmu lizyny musi zadbać sam człowiek. Nie tworzy się ona bowiem w ciele człowieka samoistnie, a trzeba ją po prostu dostarczyć z zewnątrz. Stąd też przyjmuje się konkretne preparaty dostępne w aptekach i sklepach specjalistycznych, które zawierają czystą lizynę. Jakie efekty przynosi regularne spożywanie lizyny? Przede wszystkim są to:
- poprawa koncentracji,
- szybszy przyrost masy mięśniowej,
- wzmocnienie układu sercowo-naczyniowego,
- zapobieganie pojawiania się miażdżycowych złogów,
- lepsze wchłanianie wapnia,
- hamowanie rozwoju argininy odpowiedzialnej za tworzenie się wirusa opryszczki.
Dostarczanie do organizmu odpowiednich dawek lizyny pozwala także poprawić i podnieść odporność organizmu na wirusy chorobotwórcze. Przeciwwskazania do stosowania preparatów z lizyną praktycznie nie istnieją, chociaż nie zaleca się stosowania ich przez kobiety ciężarne i karmiące piersią.
Lizyna – występowanie naturalne i sztuczne
To, że lizyna jest niezbędna do prawidłowej pracy organizmu, jest już wiadome. Jednak nie każdy wie, w jaki sposób może dostarczyć ją do swojego organizmu. Warto, więc wspomnieć, że zbilansowana dieta pozwala zaopatrzyć organizm w niezbędne ilości tego aminokwasu w sposób naturalny. Wiele produktów spożywczych jest bowiem doskonałym jego źródłem. A są to:
- ryby,
- produkty mleczne,
- jaja,
- produkty sojowe,
- kasze,
- czerwone mięso,
- migdały,
- kakao,
- czerwona fasola,
- nabiał.
Wybierając wyżej wymienione produkty, można zadbać o swoje zdrowie i doskonałe samopoczucie. Aby dostarczyć lizynę do organizmu, nie zawsze wystarczy jednak sięgnąć po produkty spożywcze, które bogate są w ten składnik. Czasem należy się dodatkowo wspomagać suplementami. Na szczęście na rynku dostępnych jest aktualnie wiele różnego rodzaju preparatów zawierających w swoim składzie lizynę.