Osoby posiadające wrażliwą skórę często mają problem ze zjawiskiem, jakim są odciski. Niestety jest to zjawisko powszechne, a żeby mu skutecznie przeciwdziałać, najpierw należy zrozumieć schemat i przyczynę ich powstawania.
Skóra jest wierzchnią tkanką całego organizmu, która ciasno go okrywa praktycznie na całej powierzchni. Natura sprawiła, że jest to narząd bardzo odporny oraz posiadający wiele mechanizmów obronnych, gdyż to właśnie skóra odpowiada w dużej mierze za bezpieczeństwo całego ustroju. Jednym z mechanizmów obronnych jest powstawanie zgrubień na powierzchni skóry. Odciski są naturalną konsekwencją intensywnego i regularnego wywierania nacisku na dany fragment skóry. Organizm adaptuje się do tego poprzez miejscowe zgrubienie warstwy rogowej naskórka. Chroni to skórę przed rozerwaniem i powstaniem rany, jednak w przypadku długotrwałego działania nawet gruba warstwa rogowa ulega uszkodzeniu i powstaje rana. Zanim jednak powstanie, odciski mogą charakteryzować się dużą bolesnością, co bywa bardzo dokuczliwe podczas codziennego funkcjonowania. W przypadku powstania odcisków najpierw dochodzi do tego, że pojawia się pod nimi nieco płynu ustrojowego. Jest on pełen substancji odżywczych, które mają na celu doprowadzenie do szybszego zagojenia się rany i sprawienie, że wierzchnia warstwa skóry nabierze jednolitej struktury. Optymalną sytuacją jest taka, gdy zgrubiała warstwa naskórka nie zostaje zerwana aż do momentu, gdy skóra pod nią się zagoi.
Jak leczyć odciski?
Leczenie odcisków może być uciążliwe. Stosuje się do tego różnego rodzaju preparaty, takie jak środki bakteriobójcze i dezynfekujące oraz stymulujące regenerację skóry. Ponadto na rynku dostępne są akcesoria, takie jak tak zwana sztuczna skóra na odciski. Jeśli dojdzie do powstania rany na odciskach, należy w pierwszej kolejności zadbać o to, by ten obszar skóry był zdezynfekowany i zabezpieczony. W przeciwnym razie może dojść do wdania się infekcji. Chcąc zrobić to optymalnie, należy użyć specjalnych preparatów do tego przeznaczonych. Warto też robić płukanki z ziół lub dedykowanych do tego środków, które zadziałają odżywczo i regenerująco na uszkodzoną skórę. Warto też działać profilaktycznie i w momencie powstawania odcisków, jak najszybciej zastosować dedykowane do tego środki zmiękczające naskórek. Sprawią one, że warstwa rogowa naskórka przestanie się robić tak gruba, co zapobiegnie powstaniu bolesnych ran.