Rak żołądka jest najczęściej złośliwy, niestety trudny do zdiagnozowania i jest częstą przyczyną zgonu u mężczyzn. Nie stwierdzono jednoznacznej przyczyny powstawania tego nowotworu, lecz wpływ mają czynniki genetyczne i środowiskowe.
Co sprzyja powstawaniu raka żołądka?
Powstawaniu raka żołądka sprzyja niewłaściwy tryb życia, żywność z konserwantami, zbyt dużą ilością soli, a zbyt mała ilość spożywanych świeżych owoców i warzyw. Poza tym wpływ mają czynniki genetyczne i pochodzenie, wykazano, że większe prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór żołądka mają Chińczycy i Japończycy. Osoby, które spożywają często alkohol wysokoprocentowy, palą papierosy, były incydenty stanów przedrakowych mają tendencje do zachorowania na tę chorobę. Wpływ ma również otyłość oraz obecność bakterii Helicobacter Pylori w organizmie.
Jakie są objawy?
Objawy mogą być mylone z innymi, łagodniejszymi schorzeniami. Gdy pojawia się uczucie niestrawności, pieczenia w przełyku oraz odbijanie, zwykle pierwszą reakcją są leki hamujące wydzielanie kwasu solnego np. Ortanol, Polprazol, Bioprazol. Jeśli jednak taki stan występuje przewlekle, warto wykonać krok w celu dalszej diagnostyki. Inne objawy raka żołądka to uczucie niesmaku w ustach, zmniejszenie masy ciała, ból brzucha, osłabienie organizmu. Poza tym mogą wystąpić nudności, wymioty, wzdęcia, krew w stolcu oraz senność. Ból brzucha występuje po jedzeniu, na czczo ustępuje. Mogą zdarzyć się trudności w połykaniu oraz wstręt do jedzenia mięsa- ma to związek z rozrostem nowotworu.
Leczenie przede wszystkim operacyjne.
Leczenie raka żołądka uzależnione jest od tego, jak bardzo zaawansowany jest nowotwór. Obecnie najskuteczniejszą metodą jest zabieg operacyjny, podczas którego usuwana jest część lub cały żołądek wraz z okolicznymi węzłami chłonnymi. Chemioterapia lub radioterapia w takim przypadku jest włączana jako uzupełnienie leczenia.
Metoda endoskopowa jest wykorzystywana w nowotworach, które obejmują tylko błonę śluzową żołądka. W niektórych przypadkach podczas zabiegu operacyjnego zakładana jest gastrostomia, czyli rurka prowadząca z zewnątrz prosto do żołądka, przez którą wprowadzany jest pokarm. W leczeniu paliatywnym, oprócz chemioterapii stosowane jest zespolenie zdrowego fragmentu żołądka z jelitem cienkim, czyli tzw. jejunostomia.
Rokowania zależą od stopnia zaawansowania nowotworu. Niestety w Polsce najczęściej diagnozuje się raka żołądka w zaawansowanym stadium, dlatego przeżywalność 5 lat ma tylko około 20-30% chorych.