Każdy wie, co to znaczy czuć się  źle zbyt obfitym posiłku, który wywołał objawy niestrawności. Bóle brzucha, wzdęcia, uczucie pełności żołądka, nadmierne gazy, zgaga i inne nieprzyjemne dolegliwości – występują w mniejszym lub większym natężeniu. Jak im zaradzić?

Dlaczego boli?

Niestrawność odtyka nie tylko osoby starsze, ale także i bardzo młode osoby. Skąd się bierze? Powodów może być mnóstwo. Pierwszorzędny, ostatnio bardzo popularny czynnik sprawczy niestrawności to nietolerancja pokarmowa na dany składnik pożywienia. Np. na gluten. Coraz więcej dzieci nie może pić mleka czy jeść produktów mącznych, o czym przekonują się rodzice po przeprowadzonych testach. Jednak bardzo często problemy gastryczne wywołane są przez jelito nadwrażliwe oraz różnego rodzaj stany zapalne czy chorobę refleksową. Oczywiście to nie wszystko. Niestrawność często dotyka osoby, które zbytnio ulegają emocjom, przeżywają silny stres oraz odżywiają się nieprawidłowo. Jedzenie słodyczy w nadmiarze, folgowanie w używkach i brak ruchu – to również częste przyczyny niestrawności.

Co na zgagę?

Objawem ww. schorzenia jest zgaga, czyli zarzucanie kwaśnej treści pokarmowej z żołądka do przełyku. Wiąże się ona z uczuciem nieprzyjemnego palenia, także w mostku, z nudnościami, zmęczeniem, kwaśnym posmakiem  w ustach i kaszlem pojawiającym się po posiłku. Te dolegliwości nasilają się po jedzeniu, w pozycji leżącej czy podczas schylania. Mogą też pojawiać się po zjedzeniu słodyczy, ostrych potraw czy owoców cytrusowych. Zły wpływ może mieć także kawa czy herbata spożywane w nadmiarze.

Co na zgagę będzie najlepsze? Oczywiście odpowiednia dieta i leki, takie, które zobojętniają działanie kwasu żołądkowego, bądź hamują jego produkcję. To inhibitory pompy protonowej i H2 blokery oraz gliniany, które nie dopuszczają na przedostawanie się kwasu solnego do żołądka.

Oprócz tego można leczyć się także domowymi sposobami. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę: „co na zgage” aby pojawiło się mnóstwo linków przekierowujących do konkretnych stron z poradami. Niektóre są bardzo pomocne, warto więc prześledzić kilka z nich i spróbować wprowadzić w życie podane wskazówki. Wśród domowych sposobów na zgagę warto wymieć choćby ciepłe mleko, migdały, woda z łyżeczką sody oczyszczonej. Pomocne są także napary z imbiru i rumianku. Warto szukać swoich sposobów, aby wiedzieć, co na zgagę będzie najlepsze i przyniesie szybkie efekty.