Kobiety robią wszystko aby pozbyć się niechcianego owłosienia. Jest ono golone, depilowane oraz wyrywane. Wielokrotnie pod skórą zaczynają się pojawiać czarne zakręcone włoski, które nie wydostają się na zewnątrz. Dlaczego tak się dzieje oraz co ważniejsze – jak można radzić sobie z omawianą sytuacją?
Skąd się biorą wrastające włoski?
Wrastające włoski to problem ogromnej ilości kobiet. Jest on związany z tym, że na skutek depilacji włosy stają się coraz słabsze oraz miększe i nie są w stanie przebić się przez skórę, która jest znacznie grubsza. Kolejna bariera powstaje przy pomocy stwardniałego naskórka, który jest efektem podrażniania skóry przy pomocy depilatora bądź maszynki. W takiej sytuacji rosnący włos pozostaje pod skórą i zakręca się. Takie przypadki bardzo często kończą się zapaleniem mieszka włosowego. Zapalenie to nic innego jak czerwone krostki w których znajduje się ropa. Nie tylko nie wyglądają one dobrze, ale przede wszystkim wywołują ból oraz swędzenie. Oprócz tego występuje opuchlizna oraz podrażnienie skóry. W związku z tym należy robić wszystko aby do sytuacji wrastania włosów dochodziło możliwie jak najrzadziej.
Jak to się dzieje?
Wrastające włoski pojawiają się przede wszystkim u pań, które decydują się na usuwanie zbędnego owłosienia przy pomocy wosku albo depilatora elektrycznego. Znacznie rzadziej problem ten dotyka panie, które korzystają z klasycznej żyletki. Włosy wrastają głównie na nogach oraz okolicach bikini. Kiedy mowa o mężczyznach, problem ten występuje na szyi oraz pod brodą.
Skuteczne metody walki
Pozbywanie się wrośniętych włosków to nic innego jak skorzystanie z dermokosmetyków, które można nabyć w aptekach oraz drogeriach. W ich składzie występuje kwas glikolowy, kwas salicylowy oraz kwas mlekowy. Zadaniem kosmetyków jest zmiękczanie naskórka, dzięki czemu włosy znajdujące się pod skórą odnajdują drogę do wyjścia na zewnątrz.
Bardzo dobrze sprawdzają się także peelingu. Peeling cukrowy, solny czy wykonany z kawy to skuteczne rozwiązania. Jego rola polega na pozbyciu się stwardniałego naskórka, dzięki czemu włoski nie będą miały problemu ze swobodnym wzrostem. Dobrze sprawdzi się także szorowanie ciała przy pomocy ostrej gąbki czy rękawiczki. Szorowanie musi zakończyć się nawilżeniem ciała przy pomocy dobrego balsamu do ciała. Zabrania się wykonywania tej czynności częściej niż dwa razy w tygodniu, gdyż skutki uboczne zbyt częstego pozbywania się naskórka mogą być naprawdę niebezpieczne.