Wiele z nas marzy o tym, aby mieć długie, piękne włosy. Niestety, kiedy włosy już urosną, często okazuje się, że nie są w najlepszej kondycji. Większość osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak powinna wyglądać świadoma pielęgnacja włosów, często wyrządzając samodzielnie własnym włosom krzywdę.

Równowaga PEH

Coraz bardziej popularne staje się zgłębianie wiedzy o włosach i o dbaniu o nie. Najbardziej skuteczną metodą pielęgnacji włosów jest dbanie o tzw. równowagę PEH. Literki P, E i H symbolizują tutaj odpowiednio proteiny, emolienty i humektanty, czyli składniki, które powinny być obecne w pielęgnacji naszych włosów, jeśli chcemy, aby były one zdrowe i piękne. Warto jednak wiedzieć, że taki efekt osiągniemy tylko wtedy, kiedy zapewnimy pomiędzy proteinami, emolientami i humektantami równowagę. Każde z tych składników znaleźć możemy w produktach do pielęgnacji włosów, takich jak na przykład odżywki czy maski. Aby dowiedzieć się, które z nich zawierają konkretne składniki, należy każdorazowo sprawdzać składy poszczególnych produktów. Jeśli w składzie na jednym z pierwszych miejsc znajduje się na przykład gliceryna, mamy do czynienia z produktem humektantowym. Przykładem protein jest keratyna, natomiast emolienty to na przykład wosk czy silikony. Najbardziej powinniśmy skupić się na równowadze pomiędzy proteinami a humektantami. Nie ma jednak uniwersalnej metody, którą każdy powinien stosować, aby jego włosy były w dobrej kondycji. Nie znajdziemy więc gotowego przepisu na to, kiedy powinniśmy zastosować emolienty, kiedy humektanty, a kiedy proteiny. Każde włosy „lubią” coś innego, dlatego też powinniśmy dokładnie obserwować, jak reagują one na naszą pielęgnację. Przykładowo, kiedy naszym włosom potrzeba jest protein, staną się one matowe i brak im będzie objętości. Niedobór humektantów poskutkuje najczęściej puszeniem się włosów, a także ich nadmiernym plątaniem się. Niedobór emolientów spowoduje natomiast to, że włosy będą suche, wręcz szorstkie.

Dbanie o włosy „od wewnątrz”

Aby cieszyć się dobrą kondycją naszych włosów nie wystarczy, że będziemy dbać o nie od zewnątrz. Bardzo ważny dla stanu włosów (ale i paznokci, czy skóry) jest stan naszego organizmu. Dlatego też możemy pomóc sobie w dbaniu o nasze włosy niejako „od wewnątrz”, rozpoczynając odpowiednią suplementację. Właściwie dobrany suplement może pomóc nam na przykład przyspieszyć wzrost włosów, ograniczyć ich wypadanie, czy sprawić, że włosy staną się lśniące. Najlepiej sięgać po środki, które cieszą się popularnością i są sprawdzone przez wielu klientów, jak na przykład Kerabione Booster, Vitapil czy Klorane. Warto jednak pamiętać, że najlepiej zamiar przyjmowania suplementów skonsultować z naszym lekarzem. Aby poprawić kondycję naszych włosów, warto sięgnąć także po zioła, które nie dość, że są skuteczne, to jeszcze zwykle nie musimy w nie wiele inwestować. Od lat znanym i skutecznym sposobem na piękne włosy jest picie naparu z pokrzywy oraz ze skrzypu. Dwa te zioła możemy ze sobą zmieszać, uzyskując jeszcze lepsze efekty.