Niezależnie od tego, czy jesteś zaskoczony wzdęciami, gazem i dyskomfortem w jamie brzusznej, czy też wzdęcia i gazy są Ci dobrze znane, bo regularnie zmagasz się z tymi objawami – nie stresuj się, ponieważ jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc. Oto lista naszych najlepszych porad i wskazówek popartych dowodami, które pomogą Ci szybko złagodzić te dolegliwości.

Wzdęcia i gazy – czy sięgać od razu po leki bez recepty?

Wiesz, kiedy coś jest nie tak, nawet jeśli nie wiesz, co powoduje odczuwany dyskomfort. Jeśli nie masz pewności co do źródła swoich problemów, lepiej odpuścić sobie pomysł sięgania od razu po lek na wzdęcia i gazy. Czasem po prostu lek ten uderzy tylko chwilowo w objawy, ale nie pomoże pozbyć się prawdziwego problemu, który może narastać.

Owszem możesz wziąć dowolny lek bez recepty i sprawdzić, czy to działa – znasz swoje ciało i poczujesz, czy to pomaga w dyskomforcie, czy nie. Lecz jeśli nie jesteś w stanie zidentyfikować przyczyny dyskomfortu, możesz znaleźć się w tym samym miejscu 20 minut później: nadęta, nieszczęśliwa i wciąż potrzebująca skutecznego rozwiązania. Dlatego, na szczęście istnieją lepsze sposoby radzenia sobie z objawami.

Gaz i wzdęcia: jak szybko się od nich uwolnić?

Ważne jest, by poważnie podejść do tematu gazów i wzdęcia, aby nie tylko doraźnie sobie ulżyć, ale też zapobiegać problemom trawiennym. Jest to możliwe wyłącznie poprzez wykonanie dwóch kroków:

  • zrozumienie przyczyn wzdęć,
  • poprawa ogólnego stanu jelit.

Być może wydaje Ci się, że dobrze rozumiesz swój styl życia i wybory żywieniowe, które sprawiają, że czujesz się najlepiej, ale prawda jest taka, że nie do końca tak jest. Czasami potrzebujesz po prostu zjeść cheeseburgera, nawet jeśli nabiał niekoniecznie jest najlepszym przyjacielem Twojego jelita.

Właśnie w takich momentach są przydatne niektóre suplementy w formie przekąsek, które można przyjmować przed każdym posiłkiem, aby zapobiec wzdęciom i gazom, jeszcze zanim się one zaczną. Jeśli już odczuwasz dyskomfort i potrzebujesz jak najszybciej coś zaradzić na ten nadęty brzuch, to takie rozwiązanie zwykle też jest w porządku.

Męczą Cię wzdęcia i gazy? Idź na spacer!

Jeśli nie masz pod ręką żadnych doraźnych sposobów na wzdęcia i gazy, albo po prostu – unikasz takich szybkich rozwiązań, zawsze możesz sięgnąć po najprostsze opcje. Twoje ciało będzie Ci wdzięczne za wstanie z tego krzesła biurowego, ale jest jeszcze więcej powodów, aby wyjść i przejść się choć trochę.

Mając możliwość wsiąść na rower – warto to zrobić. Jest wiele prac naukowych mówiących o tym, że pedałowanie na rowerze pomaga w usunięciu gazu i wzdęć, nawet lepiej niż odpoczynek. To pozwala dojść do wniosku, że łagodne ćwiczenia są rzeczywiście skuteczne w poprawie i radzeniu sobie z usuwaniem wzdęć i gazu, choć jak wiadomo – nie zawsze są możliwe. Po prostu trzeba dostosować doraźną pomoc do aktualnych możliwości i sytuacji i nie zapominać, że i tak najważniejsze jest określenie przyczyny pojawiania się takiego dyskomfortu.