Mycie zębów maluchów wygląda na pewno inaczej niż u dorosłych. Należy stosować odpowiednie łagodne pasty, w których składzie nie ma fluoru lub znajduje się on w niewielkich ilościach.

Jaka pasta do zębów dla dzieci?

Maluszkom myje się dziąsła nasączonym wodą gazikiem. Jest to bardzo ważna czynność, mimo, że wielu uzna ją za niepotrzebną. Natomiast od pojawienia się pierwszego ząbka potrzebna jest niewielka szczoteczka. Oczywiście nieodzowna jest pasta do zębów dla dzieci, która nie zawiera fluoru. Dopiero od drugiego roku życia można sięgać po preparaty, które zawierają ten składnik, ale w mniejszej ilości.

Pasta do zębów dla dzieci powinna bazować na naturalnych składnikach, które nie podrażnia delikatnych dziąseł i szkliwa. Może to być np. żel krzemowy czy wyciągi z takich roślin jak tymianek czy lukrecja. Oczywiście ważne są również walory smakowe pasty, ponieważ dzieci lepiej będą lepiej tolerować mycie ząbków pastą o smaku truskawek niż mocnej mięty.

Dopiero od ok. 8 roku życia dziecka można używać takiej samej pasty, jakiej używają dorośli. Oczywiście nie jest to sztywna data, ale mniej więcej w tym czasie warto pomyśleć o zmianie pasty na tę z większą zawartością fluoru.

Jaką szczoteczkę dla dziecka wybrać?

Nie tylko pasta do zębów dla dzieci, ale też szczoteczka do mycia zębów ma również ogromne znaczenie. Powinna mieć anatomiczny kształt, aby pewnie leżała w rączce dziecka. Maluchy muszą mieć mniejsze szczoteczki, czyli takie od 11 do 13 cm. Główka szczoteczki również nie może być za duża. Najlepiej, aby miała ok. 2 cm, bo wtedy uniknie się podrażnienia jamy ustnej i dyskomfortu w trakcie mycia.

Z biegiem czasu należy wprowadzać do higieny jamy ustnej dziecka płyny antybakteryjne i nici. Szczególnie wtedy, gdy u dziecka pojawią się zęby stałe, wtedy zadbaj o jeszcze lepszą pielęgnację i cykliczne wizyty u stomatologa. Dziecko powinno od najmłodszych lat dbać o zęby, aby później mogło cieszyć się promiennym uśmiechem.