Choroba lokomocyjna, zwana także kinetozą wedle niektórych opinii, nie jest chorobą w sensu stricto znaczeniu tego słowa. Jest to raczej dyskomfort, który sprawia, ze poruszanie się środkami komunikacyjnymi to prawdziwa gehenna. Kinetoza najczęściej występuje u dzieci, choć zdarza się także u dorosłych. Na czym dokładnie polega kinetoza i jak sobie z nią radzić?
Czym jest choroba lokomocyjna
Kinetoza jest reakcją organizmu na brak zgodności pomiędzy bodźcami wskazującymi na bycie w ruchu, które docierają do mózgu trzema drogami – z mózgu, błędnika i wzroku. I to właśnie podrażniony (nadpobudliwy) błędnik, czyli niewielka część ucha wewnętrznego odpowiadającego za równowagę i zmysł słuchu, jest odpowiedzialny za występowanie choroby lokomocyjnej. Przewijający się szybko za oknem krajobraz wskazuje na ruch, podczas gdy błędnik wysyła do mózgu informację o tym, że organizm nie zmienia pozycji – pozostaje w bezruchu. Z racji zaistnienia tych dwóch sprzecznych informacji, układ nerwowy rozpoczyna akcję obronną objawiającą się między innymi zawrotami głowy czy nudnościami.
Objawy kinetozy
Klasycznymi objawami kinetozy są nudności, wymioty i zawroty głowy. Niestety nie są to jedyne dolegliwości pojawiające się w trakcie jazdy środkami lokomocyjnymi. Dodatkowo mogą wystąpić:
- ból głowy
- ślinotok
- zimny pot
- oczopląs
- nieprzyjemne uczucie w żołądku
- szumy w uszach
- bladość
- problemy z oddychaniem
- w skrajnych przypadkach dochodzi do zachwiania równowagi.
Jak sobie z nią radzić?
W przypadku choroby lokomocyjnej kluczową rolę odgrywa łagodzenie tych nieprzyjemnych dolegliwości, poprzez odpowiednie przygotowanie organizmu do czekającej go podroży. Co należy zrobić, żeby jazda była komfortowa?
- na godzinę przed wyjazdem zjeść lekki posiłek, nie powinno się wyruszać „na pusty żołądek” ani po obfitym posiłku
- planując dłuższą podróż z dzieckiem, należy tak ją zaplanować aby pokryła się z czasem, w którym dziecko śpi
- zawsze siadać w kierunku jazdy
- w miarę możliwości warto siedzieć przy oknie lub w klimatyzowanym pojeździe
- o ile jest taka możliwość, przyjąć pozycje leżącą w trakcie podróży
- unikać patrzenia w okno
- unikać czytania
- stosować zimne okłady na kark
- w przypadku wystąpienia nudności należy także niezwłocznie zatrzymać pojazd (o ile jest taka możliwość) i opuścić go na kilka chwil w celu złapania kilku głębokich wdechów
- zaleca się także żucie gumy miętowej lub ssania cukierków miętowych
- na około 30 minut przed rozpoczęciem podróży warto wspomóc się ogólnie dostępnymi tabletkami łagodzącymi nieprzyjemne dolegliwości.