Z medycznego punktu widzenia ciąża nie jest chorobą, zatem o ile przebiega prawidłowo nie ma potrzeby radykalnej zmiany stylu życia. Kobieta może pracować tak długo jak czuje się na siłach, uprawiać sport a także podróżować. To, co często nurtuje ciężarne to możliwość latania samolotem. Jeżeli jej stan zdrowia na to pozwala i lekarz nie widzi żadnych przeciwwskazań, to tak, w ciąży można podróżować samolotem. Należy jednak się do tej podróży odpowiednio przygotować i pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Kiedy warto wstrzymać się od latania samolotem?

Pierwszy trymestr to czas, w którym kobieta w ciąży powinna o siebie szczególnie zadbać z uwagi na fakt, że jest to krytyczny okres, w którym rozwijają się narządy wewnętrzne płodu. Wahania ciśnienia do jakich dochodzi w trakcie startu i lądowania mogą mieć niekorzystny wpływ na ten rozwój, a w skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do poronienia, dlatego ogólne zalecenia mówią (choć nie jest to bezwzględny zakaz) aby w tym czasie, w miarę możliwości wstrzymać się od latania.

Zdecydowana większość linii lotniczych wprowadziła zakaz podróżowania kobiet w ciąży po 36 tygodniu ciąży (choć u niektórych przewoźników jest to nawet 34 tydzień). Z czego to wynika? Są to stricte zachowawcze działania. W przypadku rozpoczęcia akcji porodowej na pokładzie samolotu, pilot będzie zmuszony zawrócić maszynę lub wylądować na najbliższym lotnisku, co wiąże się przede wszystkim z ogromnymi kosztami dla nich.

Ponadto, dłuższa podróż samolotem w tym czasie z podkurczonymi nogami rzeczywiście może doprowadzić do wystąpienia kłopotów z krążeniem lub zasłabnięcia, a wahania ciśnienia mogą przyczynić się do przedwczesnego porodu, dlatego planując podróż w ostatnim okresie ciąży warto zapoznać się z regulaminem wybranych linii lotniczych. Co więcej, dodatkowym „zabezpieczeniem” większości przewoźników jest wymóg posiadania zaświadczenia wydanego przez lekarza (ważne średnio 6 dni od planowanej daty lotu), potwierdzającego dobry stan zdrowia ciężarnej i możliwość odbycia lotu.

O czym należy pamiętać w trakcie lotu?

  • Warto wybierać miejsce blisko przejścia, co wiąże się z tym, że zaleca się aby co godzinę kobieta w ciąży wstawała z miejsca i chwilę się poruszyła, „rozporostowała kości”. Warto także od czasu do czasu poruszać stopami i nadgarstkami. Nie bez znaczenia jest także fakt potrzeby częstszego korzystania z toalety, dlatego lepiej wybierać miejsce blisko wyjścia nie musząc się przeciskać miedzy innymi pasażerami.
  • Należy zwrócić szczególną uwagę na pas bezpieczeństwa i założyć go tak, żeby nie naciskał zbyt mocno na brzuch.
  • Z uwagi na suche powietrze panujące w kabinie, należy pić dużo wody.
  • Lekarze przestrzegają przed wielogodzinnymi lotami, docelowo lot nie powinien być dłuższy jak 3 godziny.

Reasumując, przy zachowaniu odpowiednich kroków bezpieczeństwa i zweryfikowania swojego stanu zdrowia u lekarza (nawet jeżeli przewoźnik nie wymaga takiego zaświadczenia, warto przed podróżą spotkać się z ginekologiem) można podróżować samolotem. Co warto dodać, ta forma komunikacji odradzana jest kobietom w ciąży mnogiej, jako że z założenia traktuje się ją jako stan podwyższonego ryzyka.