Ślepota zmierzchowa, występująca również pod drugą bardziej znaną nazwą, czyli kurzą ślepotą jest wadą wzroku objawiającą się zaburzeniami widzenia przy słabym oświetleniu i o zmroku. Schorzenie te może być szczególnie uciążliwe podczas wykonywania wielu podstawowych czynności, takich jak przykładowo jazda samochodem. Jak zatem ślepota zmierzchowa wpływa na prowadzenie auta?
Kurza ślepota
Kurza ślepota, inaczej ślepota zmierzchowa lub nyktalopia jest wadą wzroku, która objawia się bardzo słabym widzeniem o zmierzchu lub w miejscach niedoświetlonych. Jest ona wynikiem niewłaściwego działania jednego z elementów naszego oka, jakim są pręciki. To bowiem w pręcikach znajduje się rodopsyna (czerwień wzrokowa), czyli pigment odpowiedzialny za widzenie po zmroku.
Nazwa „kurza” nie jest tutaj przypadkowa, albowiem znaczna część ptaków w tym i kury mają znikome zdolności widzenia przy słabym oświetleniu i niedostatecznej ilości promieni świetlnych.
Kurza ślepota – przyczyny i objawy
Ślepota zmierzchowa może być wrodzoną wadą wzroku, wynikającą ze schorzeń, które są uwarunkowane genetycznie. Wtedy też pierwsze objawy i zaburzenia widzenia po zmierzchu mogą występować już w wieku niemowlęcym. Kurza ślepota jest także wynikiem znacznego niedoboru witaminy A (zła dieta, zaburzenia odżywiania, niedożywienie), która jest odpowiedzialna za regenerację rodopsyny, a także niedoboru żelaza oraz cynku, wpływających w pośredni sposób na wchłanialność witaminy A. Ponadto, za słabe widzenie przy niedostatecznym oświetleniu mogą odpowiadać również schorzenia dziedziczne, takie jak zwyrodnienie barwnikowe siatkówki.
Kurza ślepota jest wadą, która ujawnia się dopiero o zmierzchu, w miejscach słabo doświetlonych oraz przy przechodzeniu z pomieszczania jasnego do ciemnego. W tych sytuacjach objawia się ona zamglonym, nieostrym widzeniem, ponieważ wzrok osoby chorej nie jest w stanie przystosować się do natężenia światła. Symptomom tym towarzysz także suchość oka. Pamiętajmy, że kurza ślepota jest chorobą postępującą, to znaczy wraz z upływem czasu nieleczony wzrok będzie się pogarszał.
Kurza ślepota a prowadzenie samochodu
Wzrok w naszym życiu odgrywa olbrzymią rolę, umożliwiając sprawne funkcjonowanie i wykonywanie wielu zadań. Każdy z nas wie doskonale, że sprawne oczy są również niezbędne w przypadku prowadzenia samochodu. Problemy z widzeniem stwarzają w takiej sytuacji zagrożenie nie tylko dla innych, ale również dla nas samych. W przypadku powszechnych wad wzroku przy kierowaniu pojazdem niezbędne do tego są soczewki lub okulary, jednakże co w przypadku kurzej ślepoty?
Przy pierwszych objawach jakichkolwiek nieprawidłowości z widzeniem powinniśmy niezwłocznie udać się do okulisty, aby w porę zdiagnozować problem. Może się bowiem zdarzyć, że początkowa wada zostanie spowolniona oraz skorygowana okularowymi soczewkami. Niestety, kurza ślepota jest chorobą nieodwracalną i postępującą, dlatego też w przypadku zaawansowanej wady specjalistyczne okulary mogą okazać się niewystarczające dla bezpiecznej jazdy o zmroku.
Na rynku są także dostępne profesjonale aparatury służące do badania widzenia zmierzchowego, które podają dokładne zdolności widzenia przyszłego kierowcy.
Pamiętajmy, aby niepotrzebnie nie ryzykować życiem i zdrowiem nie tylko swoim, ale także pozostałych uczestników ruchu drogowego i w przypadku naprawdę poważnych problemów z widzeniem nie wsiadać za kierownicę samochodu.