Relaks w wannie wypełnionej gorącą wodą po brzegi to coś, co lubi prawie każdy. Niestety dla wielu istnieje problem związany z wchodzeniem i wychodzeniem z tradycyjnej wanny. Kąpiel staje się wtedy żmudną walką, zwłaszcza dla osób starczych czy z ograniczeniami fizycznymi. Na szczęście z pomocą przychodzi wanna dla niepełnosprawnych, która rozwiąże wszystkie problemy związane z kąpielą. Czym się charakteryzuje oraz jakie są jej rodzaje?

Wanna dla niepełnosprawnych – czym się charakteryzuje?

Wanna dla niepełnosprawnych zazwyczaj posiada łatwy dostęp oraz gwarantowaną szczelność swoich drzwiczek. Dla bezpieczeństwa osób z ograniczeniami ruchowymi warto wannę wyposażyć lub zamontować na ścianie, która zawiera armaturę termostatyczną z blokadą wypływu gorącej wody. Dla bezpieczeństwa wychodzenia i wchodzenia z wanny dodatkowe pomoce w formie uchwytów i poręczy będą dodatkowym zabezpieczeniem przed poślizgiem i ewentualnym upadkiem. Bardziej zaawansowana wanna dla niepełnosprawnych może zawierać mini SPA w formie hydromasażu, który zapewni dodatkowy relaks i zmniejszy bóle mięśni i stawów.

Rozważając zakup wanny, warto przede wszystkim dostosować ją do własnych potrzeb, a kolejno sprawdzić możliwości przestrzenne łazienki. Po określeniu własnych potrzeb i wymagań stawianych wannie, trzeba skupić się na wielkości łazienki i otworów drzwiowych. Wielkość łazienki także ma znaczenie, gdyż wiele wanien posiada stelaż i sposób manewrowania wanną, w związku z czym jej ustawienie nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać.

Jakie są rodzaje wanien dla osób z niepełnosprawnościami?

Biorąc pod uwagę potrzeby użytkowników oraz miejsce instalacji, wanny można dostosować do ich przeznaczenia względem jednego lub kilku użytkowników. Do najczęściej spotykanych rodzajów wanien dla osób z niepełnosprawnościami, zaliczane są:

  • Wanna z drzwiami po prawej lub po lewej stronie – do korzystania w pozycji lezącej, powinna zostać wsparta przez dodatkowe uchwyty lub poręcze zamontowane na ścianie, których celem jest pomoc w siadaniu i wstawaniu z wanny.
  • Wanna z drzwiami z wyprofilowanym siedziskiem pozwalającym na kąpiel w pozycji siedzącej – tutaj także warto zamontować uchwyty lub poręcze umożliwiające stabilne i pewne przemieszczanie się.
  • Wanna z drzwiami z parawanem zainstalowanym na wannie i zintegrowanym elektrycznym siedziskiem.