Polskie lato sprzyja wylegiwaniu się nad basenem oraz zażywaniu kąpieli słonecznych. Należy jednak skupić się na właściwej ochronie skóry twarzy oraz reszty ciała, gdyż brak filtrów przeciwsłonecznych jest w stanie spowodować groźne w skutkach poparzenia słoneczne. Sprawdź jak należy zabezpieczyć się przed wakacjami.

 

Ochrona przeciwsłoneczna

Ochrona przeciwsłoneczna jest zarówno naturalna, jak i zewnętrzna. Naturalna fotoprotekcja to opalenizna, zwiększenie grubości warstwy rogowej naskórka, a także procesy naprawy komórkowej. Jest ona ściśle związana z typem skóry człowieka, zależy od jego wieku, a także uwarunkowań genetycznych. W trakcie lata nie można jednak obejść się również bez drugiego rodzaju, czyli ochrony zewnętrznej przez którą rozumie się produkty kosmetyczne wzbogacone w filtry słoneczne.

Można wybierać wśród chemicznych filtrów przeciwsłonecznych oraz fizycznych. Środki chemiczne mają za zadanie pochłaniać, odbijać bądź rozpraszać promieniowanie światła ultrafioletowego, którego długość fali waha się od 290 do 400 nm. Z kolei do filtrów fizycznych zalicza się substancje pochodzenia mineralnego, których zadaniem jest odbijanie promieniowania ze wszystkich zakresów długości fal. W dzisiejszych czasach na półkach drogerii oraz supermarketów można nabyć przede wszystkim mieszanki tych dwóch filtrów, gdyż wykazują one największą skuteczność.

 

Podstawowe informacje o rodzajach filtrów

SPF to bardzo ważny skrót, który widnieje na opakowaniu wszystkich kosmetyków tego typu. Oznacza on wskaźnik ochrony przed promieniowaniem słonecznym.

Występują następujące rodzaje filtrów:

– niski – 2/4/6 SPF,

– średni 8/10/12 SPF,

– wysoki – 15/20/25 SPF,

– bardzo wysoki – 30/40/50 SPF,

– ultra wysoki – 50+ SPF.

Kosmetyki zawierające filtry powinny być używane przez ludzi cały rok, zarówno kiedy temperatura na dworze przekracza 30 stopni, jak również w trakcie zimy. Należy nakładać je minimum 20 minut przed ekspozycją na słońce, aby dobrze się wchłonęły oraz rozpoczęły właściwe działanie. Olejki należy nanosić na skórę co 2 godziny, gdyż zmywają się razem z potem oraz w trakcie kontaktu z wodą. Należy także upewnić się, że stosuje się odpowiednie ilości preparatów, gdyż tylko i wyłącznie gruba warstwa zapewnia pożądaną ochronę.

Produkty tego typu muszą pojawić się przede wszystkim na skórze dzieci oraz osób, które posiadają bardzo jasną, mleczną karnację. Należy je nabyć, jeśli człowiek poddawany był jakimkolwiek zabiegom estetycznym, a także rekomenduje się je dla ludzi, których członkowie najbliższej rodziny zmagali się z rakiem skóry – czerniakiem.