Problem suchej, twardej i pękającej skóry na stopach zimą chowany jest w skarpetkach. Wiosną i latem jednak, gdy robi się ciepło, brzydkie stopy stają się dużym problemem. Jak zadbać o swoje pięty, by przez cały rok cieszyć się nawilżoną i delikatną skórą?

 

Pękające pięty, czyli najczęstsze przyczyny problemu suchych stóp?

Stopy każdego dnia narażone są na wysiłek. Warto, więc zapewnić im odpowiednią pielęgnację, by nie tylko mieć piękną i gładką skórę, ale po prostu czuć się komfortowo. Pękające pięty to problem nie tylko estetyczny. Sucha i twarda skóra powoduje duży dyskomfort i jest bardzo wrażliwa na podrażnienia. Mogą też pojawić się objawy takie jak swędzenie, pieczenie oraz zmiana koloru skóry. Łuszcząca się skóra pięt może też przerodzić się w bolesne i trudno gojące się rany. Pękające pięty mogą pojawiać się:

– u osób z suchą skórą

– w przypadku braku odpowiedniego nawodnienia organizmu

– z braku właściwego nawilżenia

– w wyniku zaniedbanych odcisków

– w wyniku niedoboru witamin i minerałów

– jako objaw grzybicy lub łuszczycy

 

Pękające pięty to problem wielu osób. Często wystarczy odpowiednia pielęgnacja. Niestety zdarza się, że problem leży głębiej i konieczna będzie wizyta u lekarza. Specjalistą, do którego należy się zgłosić w takich wypadkach jest podolog.

 

Jak zadbać o pękające pięty?

Regularna pielęgnacja powinna poprawić wygląd i stan skóry. Na pękające pięty ratunkiem może okazać się złuszczanie warstwy rogowej naskórka. Taki zabieg można przeprowadzić w gabinecie kosmetycznym lub samodzielnie w zaciszu swojego domu. Potrzebny będzie odpowiedni peeling złuszczający i zmiękczający lub urządzenie zwane frezarką do stóp. Po każdej kąpieli należy pamiętać o stosowaniu kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji stóp. Takie preparaty mają w swoim składzie witaminy (m.in. A i E), natłuszczające oleje oraz alantoinę, która łagodzi podrażnienia, działa przeciwzapalnie i również natłuszcza suchą skórę. Kosmetyki tego typu charakteryzują się też dużą zawartością mocznika, który zapobiega pękaniu i przesuszaniu się skóry. Na pękające pięty polecane są też skarpetki nawilżające, które można założyć na noc, by podczas snu substancje nawilżające zregenerowały zniszczoną skórę stóp. W pielęgnacji twardej, suchej i łuszczącej się skóry najważniejsza jest systematyczność i regularna pielęgnacja. Gdy mimo tego skóra pięt będzie pękać i się wysuszać, to może okazać się, że problem tkwi głębiej i warto wybrać się do specjalisty.