Ludzie od wieków marzyli o tym, aby jakoś opóźnić procesy starzenia się organizmu. Okazuje się, że dużą rolę będą tu odgrywały antyoksydanty. Dzięki nim można też jednak zmniejszyć ryzyko powstawania chorób. To związki chemiczne, które będą występowały w suplementach diety, ale także w jedzeniu.

Dlaczego karnozyna może odgrywać bardzo ważną rolę w naszym życiu?

W dzisiejszych czasach bardzo dużo mówi się o medycynie oraz naszych indywidualnych aktywnościach, które mogą się przyczynić do lepszej kondycji. Szukamy więc tych najlepszych rozwiązań, jeżeli chodzi o poprawę kondycji zdrowotnej. Poszukuje się najlepszych planów treningowych, ale także jakiejś cudownej diety, która zagwarantuje nam dłuższe życie. W efekcie więcej analizujemy bardzo różne produkty spożywcze, które mają nam zapewnić najwięcej wartości odżywczych i witamin. To na co przykład na to zwraca uwagę bardzo duża ilość dietetyków, to aminokwasy białkowe, które będą miały bardzo ważną rolę do odegrania, jeżeli chodzi o syntezę białek i peptydów. Nie bez powodu karnozyna jest terminem coraz częściej podejmowanym w różnych specjalistycznych dyskusjach. Jej poziom w organizmie będzie w dużej mierze uzależniony od tego, jaki mamy styl odżywiania. Przede wszystkim jest jednak ona bardzo silnym antyoksydantem. W efekcie będzie więc bardzo skutecznie ograniczać działanie wolnych rodników tlenowych. To jednak nie wszystko, ponieważ usuwa toksyczne produkty, które powstają w rezultacie reakcji wolnorodnikowych.

Kto szczególnie powinien pamiętać o antyoksydantach?

Jeżeli chodzi o zdrowy tryb życia szeroko rozumiany, to przede wszystkim powinni o nim pamiętać starsi ludzie. Zwróćmy też uwagę, że z wiekiem karnozyna będzie w tkankach maleć. Dlatego też suplementacją powinni się zainteresować przede wszystkim emeryci. W końcu te osoby są najbardziej narażone na rozmaite deficyty zdrowotne. Z wiekiem zwiększa się także prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu. A jak wiadomo, antyoksydanty charakteryzują się niwelowaniem takiego zagrożenia. Co więc należy zrobić, aby wzmocnić nasz organizm jak najbardziej racjonalnie? Przede wszystkim powinniśmy się skoncentrować na regularnych kontaktach z jakimś doświadczonym dietetykiem. Wtedy dopiero będzie można ustalić sobie odpowiednią dietę. Chaos żywieniowy na pewno nie jest przecież wskazany. Przede wszystkim dieta musi być zbilansowana. Nie wystarczy wychodzić z założenia, że ważne będą antyoksydanty. Musimy wiedzieć, jaki rodzaj pożywienia i w jakiej ilości konsumować każdego dnia.