Roczne dziecko jest bardzo ciekawe świata. Poznaje najbliższe otoczenie, studiuje twarze i bada kształty, a zabawki powinny zaspokajać jego zainteresowanie i rozwijać. Gryzak, mimo iż jest używany od pierwszych miesięcy, cały czas jest bardzo przydatny, ale warto zakupić także grające zabawki, sensoryczne klocki czy pluszaki.

Idealne zabawki dla rocznej pociechy – co wybrać?

Gryzak, kolorowa mata i grzechotki – to już było, dlatego dla rocznego dziecka trzeba nabyć nieco bardziej zaawansowane zabawki, które pozwolą maluchowi skupić uwagę, rozwijać zmysły i jeszcze lepiej poznawać otaczający świat. Roczne dzieci rozumieją bardzo wiele i zaskakują rodziców każdego dnia. W związku z tym zabawy, które odbywają się w domu, stają się o wiele bardziej zaawansowane i interesujące. Gryzak jest cały czas używany, ale warto zdecydować się także na szereg innych zabawek. Maluch wykazujący zdolności manualne i cierpliwość powinien otrzymać zabawki sensoryczne, które doskonale pobudzą jego zmysły i sprawią, że pociecha zacznie spędzać czas na kreatywnej zabawie.

Wśród najchętniej wybieranych producentów zabawek trzeba wskazać Fisher Price, Chicco oraz Little Dutch. Każda z wymienionych marek charakteryzuje się wykorzystaniem najlepszej jakości materiałów oraz wytrzymałością. Interaktywne zabawki mają na celu zapewnienie maluchom dobrej rozrywki oraz zadbanie o ich rozwój, szkolenie umiejętności łączenia faktów oraz kształtowania logicznego myślenia. Przekazy dźwiękowe połączone z grą świateł to najczęściej wybierane zabawki, które zajmą dziecko i dostarczą mu ogromnej radości.

Na co zwrócić uwagę kupując zabawki?

Zabawki dla rocznego dziecka powinny skłaniać malucha do aktywności ruchowej i pobudzać procesy myślowe. W praktyce proste zabawki sprawdzają się lepiej niż najbardziej zaawansowane modele. Zdecydowanie lepiej wybrać drewniane klocki, książeczki, sortery czy instrumenty umożliwiające różnorodną zabawę niż grające pianino, które nie ma regulacji dźwięku, błyska intensywnymi światełkami i przebodźcowuje dziecko. Jeśli maluch wyraźnie denerwuje się po zabawie z nową zabawką to najlepszy dowód, że jest ona dla niego nieodpowiednia.

12-miesięczy maluch będzie bardzo zainteresowany wielofunkcyjnymi kostkami czy kulami, do których można wkładać konkretne kształty czy przedmioty, świetnie sprawdzają się maty sensoryczne i stoliki edukacyjne – te ostatnie są bardzo ciekawe i zajmują dzieci przez wiele godzin. Plansze Montessori to świetnie rozwiązanie, gdyż zawierają wiele drobnych elementów umożliwiających ćwiczenie rąk, rozwijanie umiejętności logicznego myślenia poprzez otwieranie czy zamykanie poszczególnych części, ćwiczą paluszki i pozwalają dziecku rozwijać każdą część mózgu.

Roczne dziecko zaczyna naukę chodzenia, dlatego pchacz to jedna z zabawek, której nie może zabraknąć w domu malucha. Na pchaczu również znajdują się ciekawe elementy, a może i nawet grające klawisze, melodyjki czy inne ciekawe dodatki. Tak wyposażony pchacz doskonale umili czas i zachęci do stawiania pierwszych samodzielnych kroków.

Wybór zabawek dla dzieci jest ogromny, dlatego warto postawić na różnorodność. Gryzak i proste klocki nie powinny iść jeszcze w zapomnienie, gdyż nadmiar elektronicznych zabawek przyczyni się do szybkiego przebodźcowania, co wywoła irytację u malucha i wprowadzi nerwową atmosferę w domu. Zabawki dla rocznego dziecka powinny być bezpieczne i łatwe do umycia, gdyż malucha cały czas wkłada wszystkie rzeczy do buzi.