Karmienie piersią to najlepszy sposób żywienia noworodków i niemowlaków, co wcale nie oznacza, że jest zawsze łatwy i bezproblemowy. Trudności mogą pojawić się na początku, a także po kilku tygodniach czy miesiącach po urodzeniu dziecka. Poduszki do karmienia są bardzo przydatne, ale warto też znać inne sprawdzone rozwiązania.
Karmienie piersią powoduje ból
Młode mamy dziwią się, jak bardzo boli karmienie piersią, szczególnie w pierwszych dniach, tygodniach po narodzeniu dziecka. Cała pierś jest obolała i ciężka. Każde przystawienie maluszka jeszcze pogarsza problem i powoduje ogromny dyskomfort. Dziecko trzeba karmić co 2-3 godziny, co sprawia, że w krótkim czasie krwawienie połączy się z pękaniem, pojawią się nawet bolesne pęcherze. Ten stan szybko mija, ale w międzyczasie można sobie pomóc. Najpierw należy sprawdzić pozycję, jaką przyjmuje maluszek w trakcie karmienia, a mianowicie czy właściwie chwyta pierś. Zła pozycja to pierwszy krok do sporego dyskomfortu. Doradca laktacyjny zatrudniony w każdym szpitalu okaże się bardzo pomocny, tak samo, jak doświadczone położne. Problem może zostać zażegnany, kiedy mama spróbuje kilku pozycji – warto dołączyć poduszki do karmienia, zdecydować się na pozycję leżącą albo półleżącą, świetnie sprawdzi się pozycja skrzyżowanej kołyski albo uchwyt rugby. To skuteczny sposób odciążenia piersi. Kiedy pociecha będzie już nasycona, należy oczyścić brodawki wacikiem nasączonym wodą. Trzeba je jak najczęściej wietrzyć, gdyż dostęp powietrza leczy poranione ciało. Świetnie sprawdzi się, wyciśnięcie kropli mleka i rozsmarowanie na sutkach – zadziała lepiej niż maści dostępne w aptece. Mama musi pamiętać o cierpliwości i wytrwałości. Tak, pierwsze dni nie są łatwe, ale naturalne karmienie to najlepszy sposób zbudowania silnej więzi z pociechą, a także niezapomniane wspomnienia na długie lata. Ból mija szybciej, niż można się tego spodziewać.
Dziecko ma problem z uchwyceniem piersi
Właściwa pozycja do picia to podstawa, ale maluszki nie mają tej umiejętności, mama musi pomóc. Zazwyczaj jest to tylko kwestia czasu, aby pociecha nabyła potrzebne umiejętności. Jakie są główne przyczyny problemów z uchwytem? Wymienia się przedwczesny albo trudny poród i związany z nim dyskomfort, ból odczuwany przez dziecko, a także wklęsłe brodawki kobiety. Również w tej kwestii pomoże doradca do spraw laktacji. Warto też spróbować poduszki do karmienia, która przynosi ulgę zarówno dla kobiety wykończonej trudami porodu, jak i maluszka, który dopiero uczy się świata.
Kiedy brodawki są wklęsłe albo płaskie trzeba je wyciągnąć, albo zastosować osłony formujące, które odpowiadają za wytworzenie ciśnienia i wyciśnięcie brodawek, co zdecydowanie ułatwi karmienie. Zmiana pozycji również jest kluczowa, dziecku ma być wygodnie i przyjemnie – wtedy bardzo chętnie sięga po piersi i znikają wszystkie problemy. Zrelaksowana mama oznacza syty i spokojny brzuszek dziecka.
Niewystarczająca ilość mleka w piersiach
To kwestia, przez którą wiele mam całkowicie rezygnuje z karmienia. Uważa bowiem, że nie ma wystarczająco pokarmu, a każdy płacz dziecka czy niepokój jest tłumaczony przez „uprzejme” ciotki czy teściowe jako głód. Poddają się nawet najbardziej zmotywowane kobiety, a nic bardziej mylnego. W pierwszych dniach laktacja dopiero zaczyna się rozkręcać. Żołądek dziecka jest bardzo malutki, nie potrzebuje więc dużych ilości mleka. Najważniejsze jest częste przystawianie, gdyż to ono zwiększa produkcję mleka. Można też włączyć laktator, który będzie pobudzał piersi, gdy maluszek śpi. Czas odgrywa dużą rolę, nie należy czekać, aż dziecku zacznie spadać waga czy pojawią się inne problemy. Jeden telefon do konsultanta laktacyjnego i problem można szybko rozwiązać. Mama musi pamiętać, aby dbać o siebie. Wsparcie ze strony rodziny i bliskich, odpowiednie posiłki, dużo wody i cenny odpoczynek – każdy z tych czynników ma wpływ na ilość i jakość produkowanego mleka.
Problemy przy karmieniu mogą przydarzyć się każdej mamie, warto wtedy prosić o pomoc i szukać skutecznego rozwiązania.