Niskie temperatury, chłodny wiatr na zewnątrz oraz suche powietrze w pomieszczeniu — wszystkie te czynniki negatywnie wpływają na skórę naszych rąk. Brak właściwej ochrony i pielęgnacji może doprowadzić do pojawienia się przykrego uczucia swędzenia, suchości, czy też pękania naskórka. Na szczęście, można temu przeciwdziałać, a nawet zapobiec. Jak pielęgnować dłonie w okresie jesienno-zimowym?

Dlaczego warto dbać o skórę rąk?

Dłonie są uważane za wizytówkę, dlatego dobrze jest pamiętać o systematycznej pielęgnacji. Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym i zimowym troska o skórę rok jest szczególnie ważna, ponieważ to właśnie w chłodne dni bariera lipidowa, która ochrania naskórek przed zimnem, utratą wilgoci czy mrozem może zostać osłabiona. Warto już teraz zaopatrzyć się w porządne produkty, jak np. kosmetyki yope, które pozwolą naszym słoniom przetrwać ten ciężki okres w doskonałej kondycji.

Warto wiedzieć, iż skóra rąk jest wyjątkowo wrażliwa i cienka, dlatego tak dotkliwie znosi wszelkie zmiany atmosferyczne. Zimny wiatr, niskie temperatury oraz mróz to czynniki, które mogą w znacznym stopniu zaburzyć barierę lipidową skóry, a to w konsekwencji prowadzi do pękania i wysuszenia. Te nieprzyjemne dolegliwości są zarówno bolesne, jak i trudne do leczenia, dlatego bez wątpienia lepiej w porę zadbać o ochronę skóry rąk, niż doprowadzić ją do tak poważnego stanu.

Najważniejsza jest właściwa ochrona w formie produktów, które stworzą na jej powierzchni naturalną warstwę izolacyjną. Aby to osiągnąć, zaleca się sięgnąć po skoncentrowane masła i kremy o tłustej, bogatej formule — to najlepszy sposób na przeciwdziałanie wysuszeniu skóry oraz przygotowanie jej do niesprzyjających czynników atmosferycznych. Trzeba jednak pamiętać, iż sukces kuracji uwarunkowany jest jej systematycznością — również wtedy, gdy całe dnie spędza się w domu. Najlepiej kremować ręce po każdym myciu, a przed pójściem spać, nakładać na nie grubszą warstwę preparatów o charakterze odżywczym. Takie działanie sprawi, że dłonie otrzymają niezbędne substancje odżywcze oraz odpowiednią porcję nawilżenia, a to sprawi, że staną się odporniejsze na szkodliwe czynniki zewnętrzne.

Ochrona skóry dłoni przed zimnem jest bardzo ważna

Stosowanie preparatów odżywczych to jednak nie koniec działań mających na celu ochronę skóry dłoni. W chłodne dni warto chronić ręce przed wiatrem i mrozem, chowając je w futrzaną mufkę czy też ciepłe kieszenie płaszcza lub nosząc rękawiczki. Ekspozycja wrażliwej na zimno skóry to jedna z głównych przyczyn jej pękania i przesuszania. O dłonie trzeba troszczyć się także w pomieszczeniach. Suche powietrze z grzejników szkodzi skórze równie jak mróz za oknem, dlatego zawsze warto mieć w zasięgu ręki balsam lub krem do pielęgnacji dłoni oraz stosować go jak najczęściej to możliwe. Kremowanie rąk po kontakcie z wodą to dobry nawyk. Jeśli ciężko jest o tym pamiętać, zaleca się postawić tubkę z kremem przy umywalce oraz wszędzie tam, gdzie spędza się najwięcej czasu.

Jak sobie poradzić ze suchą i zniszczoną skórą rąk

Zdąża się, że troskę o skórę dłoni rozpoczyna się dopiero po fakcie — gdy wystąpiły takie objawy, jak pieczenie, swędzenie i uczucie nieprzyjemnego ściągnięcia. Świetnym rozwiązaniem w tym przypadku będą kremy o bogatej, natłuszczającej formule i serum o charakterze nawilżającym. Najlepiej, aby można je było stosować na noc, zakładając do snu bawełniane, cienkie rękawiczki. Składniki, które pomogą skutecznie i szybko zregenerować podrażnioną i przesuszoną skórę rąk to m.in. olej kokosowy, masło shea, olej arganowy, alantoina, gliceryna, probiotyki, torf o wyjątkowych właściwościach regenerujących czy wyciągi z ziół i roślin.