Wykonanie cytologii umożliwia wczesne wykrycie raka szyjki macicy, to jej najpopularniejsze, ale nie jedyne zadanie. Badania należy zacząć od momentu podjęcia współżycia seksualnego. Przekonaj się jak często należy wykonywać cytologię oraz jak się do niej przygotować.

Cytologia – ratuje życie kobiet

Cytologia jest badaniem polegającym na pobraniu wymazu z szyjki macicy i jest rekomendowane dla kobiet w każdym wieku. Badanie umożliwia wykrycie raka szyjki macicy zarówno u nastolatek, jak i kobiet w starszym wieku. Warto mieć na uwadze, że nowotwór ten nie jest dziedziczony w genach ani też uwarunkowany genetycznie. Inne zadanie cytologii polega na monitorowaniu leczenia zachowawczego oraz operacyjnego nadżerki tarczycy szyjki macicy. Umożliwia ona diagnostykę stanu nabłonka pochwy oraz kontrolę tego w jakim stopniu na organizm wpływają leki hormonalne. Dzięki badaniu poznajemy termin owulacji, a także czas trwania drugiej fazy cyklu. Kobiety noszące pod sercem dziecko także poddawane są temu badaniu.

Co należy zrobić przed badaniem?

W pierwszej kolejności należy zdawać sobie sprawę, że wymaz do badania nie zostaje pobierany w trakcie miesiączki. Idealny czas na cytologię to okres między czwartym dniem po zakończonej miesiączce a czwartym dniem występującym przed następnym krwawieniem. Warto mieć na uwadze, że minimum dwa dni przed wizytą u ginekologa nie należy przyjmować leków dopochwowych bądź irygacji. Na minimum dwa dni przed pobraniem wymazu zabrania się współżycia z partnerem. Badanie ginekologiczne także nie powinno mieć miejsca przed cytologią. Kiedy kobieta ma na uwadze, że może zmagać się z infekcją intymną nie należy pobierać wymazu, gdyż będzie on niewiarygodny. W takiej sytuacji konieczne jest udanie się do specjalisty oraz skontrolowanie narządów rozrodczych, gdyż duża ilość upławów, pieczenie czy uczucie dyskomfortu negatywnie wpływają na samopoczucie oraz musza zostać potraktowane odpowiednimi lekami.

Cytologia jest badaniem, którego nie można potraktować pobieżnie. Pierwszy wymaz należy pobrać w wieku 20 lat i wykonywać regularnie od tego czasu. Ogólna zasada mówi, że cytologię należy wykonać nie później niż 3 lata po rozpoczęciu współżycia seksualnego, co w bardzo wielu przypadkach ma miejsce w okolicach 18 roku życia.