Problemy z trawieniem dotyczą bardzo dużej części społeczeństwa. Niestety są one bezpośrednio powiązane z dietą przeciętnego człowieka. Pomimo złego odżywiania, można jednak zrobić wiele, by wspomóc trawienie i zminimalizować przykre dolegliwości żołądkowe i jelitowe.

Dlaczego układ trawienny odmawia posłuszeństwa?

Układ trawienny człowieka jest na tyle skomplikowanym mechanizmem, że chcąc nie mieć z nim żadnych problemów należy dość umiejętnie się z nim posługiwać. Niestety nawet wtedy może dochodzić do sytuacji, w których coś jest nie tak. Problemy mogą mieć bardzo zróżnicowane podłoże, co sprawia, że nie ma uniwersalnych metod leczniczych, gdy już wystąpi jakaś jednostka chorobowa. Są jednak metody, które stosowane prewencyjnie mogą stymulować układ trawienny do tego stopnia, że poradzi on sobie lepiej z pożywieniem, nawet jeśli dieta będzie daleka od optymalnej.

Chcąc wdrożyć procedury prewencyjne warto zrozumieć, dlaczego w ogóle powstają problemy trawienne. Zazwyczaj ma to związek z niedoczynnością lub nadczynnością poszczególnych funkcji. Częstym problemem jest na przykład nadmierne wydzielanie kwasu solnego w żołądku, co powoduje bardzo nieprzyjemne odczucia w postaci zgagi. Dochodzi do niej, gdy dodatkowo treść żołądkowa cofa się do przełyku. Jest także skrajnie inna dolegliwość, a mianowicie niedokwaszenie żołądka, które sprawia, że pokarmy nie mogą trawić się optymalnie, a bakterie zawarte w pożywieniu nie są skutecznie zabijane. Istotnym problemem jest także uboga mikroflora jelitowa, która fatalnie wpływa na trawienie i przyswajanie pokarmów. Z tym wszystkim można jednak skutecznie walczyć. W skrajnych przypadkach można użyć preparatów, takich jak Ulgix Trawienie Plus, Espumax lub Espumisan, które przyniosą ulgę podczas dolegliwości.

Jak zadbać o prawidłową pracę żołądka?

W pierwszej kolejności warto zadbać o to, by żołądek był dobrze zakwaszony. Jeśli ma się regularne problemy z trawieniem, to właśnie zbyt mała ilość kwasu lub enzymów trawiennych może być tego powodem. Zauważając problemy, można udać się do gastrologa, który będzie w stanie wdrożyć odpowiednią farmakologię. Jeśli zaś problemy nie są aż tak duże, można na przykład przed posiłkiem pić ocet jabłkowy, który skutecznie zakwasza żołądek, stymulując trawienie. Jeśli zaś ma się problem z nadkwasotą, warto zobojętnić środowisko i zminimalizować ilość tłustych potraw w diecie. To w wielu przypadkach powinno wystarczyć, by radykalnie zmniejszyć problemy. Jeśli nadal nie ustąpią, może okazać się, że trzeba użyć leków lub preparatów ziołowych.

W drugiej kolejności warto wprowadzić do diety probiotyki i prebiotyki, które pozwolą na rozwinięcie się prawidłowej flory bakteryjnej w jelicie. Można korzystać z kapsułek i dedykowanych preparatów, jak i naturalnych produktów, takich jak kiszonki i zróżnicowane warzywa. Warto je wprowadzić do diety na stałe i spożywać codziennie wraz z dużą ilością błonnika, który sam w sobie poprawia trawienie.