Choroby weneryczne stały się w dzisiejszych czasach bardzo popularne i dotykają znaczną część społeczeństwa. Można jednak skutecznie się przed nimi bronić, o ile ktoś zdaje sobie sprawę, na co zwrócić uwagę i jakie środki zapobiegawcze wdrożyć.

Co to choroby weneryczne?

Do chorób wenerycznych zalicza się choroby przenoszone drogą płciową. Jest ich dość dużo, a lekarze notują setki tysięcy zachorować każdego roku w całej Polsce. Niektóre mogą być przebywane bezobjawowo, co jednak nie powinno ograniczać czujności. Wcześnie wykryte choroby weneryczne można poddać bardzo skutecznemu leczeniu, co może okazać się dość trudne, gdy będzie się zbyt długo zwlekać. Istotne jest także to, by mieć świadomość swojej choroby. Będąc nosicielem, może okazać się, że zaraża się inne osoby, nie mając w ogóle świadomości tego. Jednocześnie należy zaznaczyć, że o ile choroby przenoszą się drogą płciową, a więc w momencie zbliżenia, ich objawy nie występują od razu. Może to potrwać wiele tygodni, co z kolei czyni osobę nieświadomym nosicielem. Przy zauważeniu u siebie najmniejszych objawów, nawet takich jak gorączka, warto dokładnie zweryfikować, co jest prawdziwą przyczyną.

Istnieją różne, mniej lub bardziej poważne choroby. Niektóre z nich to:

  • kiła – choroba wywoływana przez bakterie. Istnieje kiła wrodzona i nabyta. Pierwsza z nich może dotyczyć nawet dziecka, które zaraziło się podczas życia płodowego, podczas gdy na kiłę nabytą można zachorować jedynie podczas ekspozycji przez drogę płciową. Możliwe jest nawet zarażenie przez pocałunek, o czym należy pamiętać i mieć świadomość zagrożenia. Objawem kiły jest powiększenie węzłów chłonnych lub zmiany chorobowe w okolicach miejsc intymnych. W czasie leczenia stosuje się antybiotykoterapię.
  • rzeżączka – ta choroba również przenoszona jest przez bakterie. Można jej nabawić się poprzez jakąkolwiek formę zbliżenia z drugą osobą (oralnie lub genitalnie). Ryzyko istnieje nawet wtedy, gdy używa się tych samych akcesoriów higienicznych. Pierwsze zmiany dotyczą cewki moczowej u mężczyzn i szyjki macicy u kobiet, gdzie występują zmiany chorobowe. Swędzenie i ból jest jednym z objawów.
  • AIDS – jest to jedno z największych niebezpieczeństw. Definiowane jest jako choroba przewlekła, która radykalnie upośledza odporność. Skutki rozwinięcia się AIDS są często śmiertelne, a sposoby leczenia mało skuteczne.

Jak widać, choroby mogą mieć różny przebieg. Zazwyczaj stosuje się antybiotyki, jednak czasem potrzebne jest bardziej skomplikowane leczenie.

Jak zabezpieczyć się przed ekspozycja na choroby?

Chcąc zabezpieczyć się przed chorobami wenerycznymi, przede wszystkim należy unikać kontaktów z całkowicie nieznajomymi osobami, jeśli nie ma się pewności, że są zdrowe. Istotne jest także stosowanie, takich akcesoriów jak Durex Intense, które zapewniają bezpieczeństwo podczas bezpośrednich kontaktów i minimalizują ryzyko zakażenia.