Przez określenie siniaki rozumie się wylewy krwi, które widać na całym wiele i stanowią pamiątkę po zderzeniu się z szafką czy upadku. W niektórych przypadkach pojawiają się jednak zbyt często i wtedy należy odszukaćprzyczynę ich powstawania. Co to może być?
Jak można nabawić się siniaków?
Siniaki są efektem uszkodzeń niewielkich naczyń krwionośnych, co skutkuje przedostaniem się krwi do tkanek. Na ich zniknięcie nie trzeba czekać długo, z reguły koło tygodnia. Kruchość naczyń może być jedną z przyczyn ich powstawania częściej niż w przypadku innych osób. Sytuacja jest taka sama u osób, które przyjmują specyficzne leki, jak chociażby te, które rozrzedzają krew. Jednakże w niektórych przypadkach sytuacja jest zdecydowanie bardziej poważna.
Duża ilość siniaków może być efektem zaburzeń krzepliwości krwi. Jest to związane z niedoborem czynnika krzepnięcia bądź niewłaściwym funkcjonowaniem ścian naczyń krwionośnych bądź płytek krwi. Dotyczy to głównie chorób o podłożu genetycznym.
Kolejną przyczyną siniaków jest brak witamin w diecie. Niedobór witamin jest szczególnie dotkliwy, kiedy brakuje witaminy C i właśnie wtedy na ciele mogą pojawiać się fioletowe wykwity, gdyż odpowiada ona za wzmocnienie ścian naczyń krwionośnych oraz sprawia, że nie pękają. Witamina K również odgrywa istotną rolę, gdyż umożliwia zachowanie dobrego stanu naczyń krwionośnych. Szczególność uwarunkowana jest również witaminą PP, w związku z tym trzeba stworzyć odpowiednią dietę oraz upewnić się, że jest bogata w wymienione powyżej witaminy.
Choroby wątroby również objawiają się w taki sposób. Mowa przede wszystkim o marskości wątroby, jednakże w połączeniu z siniakami pojawiają się wtedy krwawienie z dziąseł oraz nosa, może wystąpić również żółtaczka.
Siniaki pokazują, że problem może dotyczyć również nerek. Przede wszystkim w przypadku, kiedy idą one w parze ze zmęczeniem oraz osłabieniem i znikomym apetytem. Kiedy dołożyć do tego bóle głowy, nadciśnienie, świąt skóry i wysypkę należy jak najszybciej udać się do lekarza.
Osoby zmagające się z anemią także często mają na skórze tego rodzaju wykwity. Choroba ta dotyczy niedoboru żelaza bądź witaminy B12. Mowa o substancjach, które jednocześnie stanowią czynniki krwiotwórcze. W przypadku niewystarczających ilości ma miejsce obniżenie poziomu hemoglobiny, czerwonych krwinek oraz płytek krwi, dzięki czemu na całym ciele można zauważyć zdecydowanie więcej siniaków, które nie są efektem upadku czy zderzenia się z przedmiotem. W takim przypadku siniaki występują razem z ogólnym osłabieniem bladością, brakiem apetytu oraz niewielką ilością energii.
Każdy człowiek od czasu do czasu na ma ciele siniaka, jednakże kiedy pojawiają się one na ciele bez wyraźnej przyczyny należy udać się do lekarza i upewnić, że nie oznaczają poważnej choroby.