Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oferuje dofinansowanie w zakresie zakupu urządzeń i usług. Dzięki temu osoby z dysfunkcją ruchu mogą liczyć na poprawę jakości życia na co dzień. Na co można liczyć, zgłaszając się z prośbą o dofinansowanie do PFRON?

Szeroki zakres wsparcia dla osób niepełnosprawnych

Musisz wiedzieć, że formy wsparcia zostały dopasowane do rodzaju orzeczenia o niepełnosprawności. Pomoc obejmuje dofinansowanie do zakupu prawa jazdy, protez, laptopa, edukacji, rehabilitacji I różnych urządzeń specjalistycznych. Zanim więc złożysz wniosek, zapoznaj się dobrze z wytycznymi na temat oferowanej przez PFRON pomocy, aby wiedzieć, o jaką formę wsparcia możesz się ubiegać.

Wózek toaletowy – niezbędna pomoc dla osoby niepełnosprawnej

Wózek toaletowy to rzecz niezbędna dla osób, które borykają się z dysfunkcją narządów ruchu. Dzięki takiej pomocy samodzielny prysznic i wiele czynności higienicznych w wielu przypadkach są jak najbardziej możliwe. Wózek toaletowy służy do swobodnego przemieszczania sie po łazience osoby niepełnosprawnej przy pomocy asystenta. Dzięki temu pojazdowi nie ma problemu z zajęciem miejsca na muszli klozetowej. Wózek toaletowy daje też możliwość dostępu do chorego od tyłu, aby pomóc mu w codziennej toalecie. Jeśli bliska Ci osoba potrzebuje takiego wózka, napisz wniosek, aby zyskać dofinansowanie na zakup.

Sprzęt rehabilitacyjny i przyrządy ortopedyczne

Możliwość zakupu sprzętu rehabilitacyjnego, który nie podlega ubezpieczeniu NFZ, to dla osoby niepełnosprawnej duże udogodnienie. Dzięki takim urządzeniom możliwa jest rehabilitacja bardziej komfortowe funkcjonowanie osoby chorej w warunkach domowych. Oprócz tego dofinansowanie obejmuje zakup sprzętów ortopedycznych, takich jak wózki, protezy, aparaty słuchowe czy cewniki.

Co jeszcze może być dofinansowane przez PFRON?

Wniosek o dofinansowanie składa się również na likwidację barier architektonicznych, w komunikowaniu się i barier technicznych. Pomoc oferowana jest również osobom, które chcą osiągać kolejne cele edukacyjne. Dużo wniosków wpływa też na dofinansowanie turnusów rehabilitacyjnych, rozpoczęcie działalności gospodarczej, oprocentowanie kredytu bankowego i szkolenia organizowane przez PUP. Oprócz ww. Należy jeszcze dodać usługi tłumacza języka migowego lub tłumacza przewodnika, opiekę dla osoby zależnej, skutery inwalidzkie, sprzęt elektroniczny czy oprzyrządowanie samochodu.

Warto zaznajomić się z wszystkimi możliwymi świadczeniami i wybrać te, które pomogą w codziennym funkcjonowaniu osobie niepełnosprawnej.