Bolące stawy przeważnie kojarzone są z osobami w podeszłym wieku, jednak równie często dopadają ludzi młodych, którzy cierpią na chorobę reumatyczną, o której istnieniu nie mają pojęcia, lub ulegli urazom. Co poza lekami jest dobre na ból stawów?

Ból stawów – ogólna charakterystyka

Bóle kostno-stawowe przeważnie są symptomem choroby – takiej, jak np. zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, czy reumatoidalne zapalenie stawów. Chorzy powinni być wtedy pod stałą opieką reumatologa, zażywać przypisane przez niego leki oraz korzystać z odpowiedniej rehabilitacji. Niekiedy jednak ból stawów dokucza osobom w pełni zdrowym – dochodzi do niego na skutek przeciążeń, mikrourazów lub na skutek intensywnego uprawiania sportu.

Bóle stawów powinny być przyczyną wizyty u lekarza – szczególnie gdy mają związek z urazem, towarzyszą im inne dolegliwości (np. zmiany skórne, dreszcze, gorączka, opuchlizna stawów, kłopoty z wypróżnianiem się) lub nie ustępują po kilku dniach przyjmowania leków przeciwbólowych.

Domowe sposoby na bóle stawów

Wsparciem dla terapii zalecanej przez lekarza mogą być domowe sposoby, które są skuteczne w sytuacji, gdy ból nie jest zbyt nasilony. Są nimi:

  • Ciepłe i zimne kompresy – to najprostszy domowy sposób na radzenie sobie z bólami stawów. Zimne okłady lub natryski można zastosować wtedy, gdy bólowi towarzyszy obrzęk. W takim przypadku pomocne będą okłady z kostek lodu owiniętych w folię i dodatkowo w cienką ścierkę, na bolące miejsce można także przyłożyć schłodzony w lodówce kompres żelowy lub nasączoną zimną wodą gazę.
  • Ciepłe kąpiele lecznicze – ciepło przyczynia się do zwiększenia elastyczności włókien kolagenowych, co z kolei przeciwdziała sztywności ścięgien. Dlatego w momencie wystąpienia bólu stawów warto także robić sobie ciepłe kąpiele lecznicze. Temperatura wody powinna sięgać maksymalnie 38 stopni Celsjusza. Można do niej dodać kamforę i olejki eteryczne, które swym działaniem wzmacniają efekt terapeutyczny.
  • Maści rozgrzewające – w ich składzie obecne są substancje, które mają działanie rozgrzewające – np. olejek eukaliptusowy i kamfora. Po wmasowaniu w skórę pojawia się uczucie ciepła, które jest efektem rozszerzania naczynek krwionośnych i poprawy ukrwienia.
  • Okłady z cebuli, miodu, chrzanu i białej kapusty – jest to typowo babciny sposób, jednak zaskakująco skuteczny w przypadku bólów stawów. Zmielony chrzan połączony z miodem i startą cebulą jest skarbnica substancji o działaniu przeciwzapalnym. Podobne działanie ma okład z liści kapusty, które należy rozgnieść, aby puściły soki, kolejno rozgniecione przyłożyć do bolącego miejsca i owinąć bandażem na kilka godzin.
  • Picie tranu – gdy ból stawów nie jest dość intensywny, za to częsty, warto także pić tran. Systematyczne picie tego tłuszczu zmniejsza bóle stawowe, ponieważ zawarte w nim związki opóźniają procesy degeneracji tkanki chrzęstnej oraz wzmacniają naturalne mechanizmy jej regeneracji.