Jeszcze kilka lat temu herbatka z kopru włoskiego polecana była przede wszystkim niemowlakom i małym dzieciom, które zmagają się z problemami z trawieniem (kolki). Jednak stopniowo odchodzi się od tej metody, co nie znaczy, ze koper włoski powinien pójść całkowicie w odstawkę.

Ziołowy napar zalecany jest również osobom dorosłym, co jest uwarunkowane wieloma cennymi właściwościami, które poprawiają funkcjonowanie całego organizmu oraz wspierają różne schorzenia i dolegliwości. Koper włoski został doceniony przez Rzymian oraz Greków już wiele lat temu i dla nich cały czas stanowi istotny element diety. Można korzystać zarówno z nasion, liści, jak i bulwy, dzięki czemu koper włoski to prawdziwa skarbnica smaków, cennych składników odżywczych i minerałów. Koper włoski jest źródłem substancji aktywnych, czyli anetolu oraz fenchonanu, dodatkowo znajdują się w nim witaminy A, C, E, K oraz wybrane witamin z grupy B. W dalszej kolejności można wymienić potas, wapń, magnez, sód i fosfor. Występują w nim stosunkowo małe ilości cynku, miedzi oraz manganu. Koper włoski zawiera flawonoidy i nienasycone kwasy tłuszczowe.

W związku z tak wieloma istotnymi składnikami koper włoski wykorzystuje się przede wszystkim w trakcie problemów z trawienie, przy wzdęciach oraz w przypadku bólu żołądka czy jelit. Bolesna i uciążliwa miesiączka staje się o wiele łatwiejsza do przetrwania. Herbatka wpływa na utrzymanie właściwego poziomu cukru we krwi, co pomaga przede wszystkim osobom zmagającym się z cukrzycą, insulinoopornością oraz innymi dolegliwościami ściśle związanymi z występowaniem cukru w organizmie. Optymalne rezultaty oraz poprawę stanu zdrowia można zauważyć, gdy każdego dnia sięga się po 2/3 filiżanki naparu.

Herbatkę z kopru włoskiego można nabyć w kilku formach, dostępne są sypkie bądź zamknięte saszetki. Nabywa się je zarówno w sklepach zielarskich, jak również w aptekach. Do kubka wystarczy wsypać optymalną ilość, czyli jedną łyżeczkę oraz zalać wrzątkiem. Tak przygotowany napój należy pozostawić pod przykryciem na 10 minut. W dalszej kolejności można rozkoszować się charakterystycznym smakiem oraz aromatem herbaty. Jednak w trakcie picia warto myśleć przede wszystkim o cennych właściwościach naparu, który doskonale wpływa na funkcjonowanie całego organizmu.