Serum do twarzy jest ostatnimi czasy bardzo porządnym kosmetykiem, który na stałe wpisał się w naszą codzienną pielęgnację. Coraz trudniej nam się bez niego obyć, a to, w jaki sposób działa, zwiększa jego skuteczność – w porównaniu do zwykłego kremu. Serum może być produktem zastępczym dla kremu, jednak bez niego pielęgnacja będzie wydawać się niekompletna. Czym tak właściwie jest serum? Dlaczego serum z witaminą C jest jednym z najczęściej wybieranych?

Serum do twarzy – ogólna charakterystyka

Serum to kosmetyk zawierający silnie skoncentrowane substancje biologicznie czynne. Dlatego zawsze rekomendowana jest cienka warstwa tego produktu na skórze. Serum cechuje się większą skutecznością i zasięgiem działania w porównaniu do innych preparatów pielęgnacyjnych. Przeważnie ma lżejszą konsystencję oraz jest ukierunkowane na jeden dany problem skóry lub jej niedoskonałości. Główną zasadą nakładania serum na skórę jest jej właściwe przygotowanie – a mianowicie oczyszczenie, tonizacja oraz (jeśli to konieczne) peeling i maska do twarzy. Warto wiedzieć, iż aby pielęgnacja była kompletna, po serum należy nałożyć również odpowiedni krem.

Serum do twarzy stało się niezastąpionym oraz niezbędnym kosmetykiem dla osób, które przykładają dużą wagę do piękna i zdrowia skóry.

Jakim działaniem cechuje się serum?

Najważniejszym zadaniem serum jest transport składników czynnych do układów receptorowych zlokalizowanych w głębszych warstwach skóry. Istnieje jednak bariera, którą trudno pokonać – naskórek. Można posłużyć się wyżej wymienionymi sposobami na lepsze przenikanie serum, jednak na co dzień byłoby to trochę problematyczne. Wykorzystano więc inne metody na wspieranie przenikania. Są nimi różnego rodzaju tzw. promotory przenikania zastosowane w serum. Najczęściej używanymi do tego celu nośnikami są liposomy, cyklodekstryny czy nanosomy.

Serum z witaminą C – co warto o nim wiedzieć?

Serum z witaminą C charakteryzuje się intensywnym działaniem antyoksydacyjnym oraz odmładzającym. Wspiera zwiększenie produkcji kolagenu, rozjaśnia zaczerwienienia i przebarwienia skóry, niweluje stany zapalne oraz wszelkie podrażnienia. Dobrze jest łączyć witaminę C z filtrami przeciwsłonecznymi, ponieważ ma ona zdolność zwiększania ich skuteczności.

Serum z retinolem i jego pochodnymi

Substancje zaliczane do grupy witaminy A s jednymi z najbardziej cenionych w dermatologii i kosmetologii. Udowodniona efektywność w licznych badaniach oraz duże spectrum działania sprawiły, iż znalazły one zastosowanie w wielu terapiach. Poprawiają one stan skóry trądzikowej, działają silnie przeciwstarzeniowo i odmładzająco oraz wspomagają niwelowanie przebarwień.

Serum z kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy to naturalny składnik skóry. Jest substancja silnie higroskopijną, tzn. przyciąga jak magnes cząsteczki wody oraz gromadzi je. Niestety wraz z wiekiem jego ilość w skórze nieodwracalnie się zmniejsza. Podawanie go za pośrednictwem kosmetyków jest więc konieczne, aby utrzymywać odpowiedni poziom wilgotności w skórze. Nieodpowiednia ilość kwasu hialuronowego często powoduje ziemisty kolor skóry i pogłębia zmarszczki.