Cukrzyca jest chorobą, która może powodować wiele szkodliwych i niebezpiecznych dla zdrowia powikłań. Jednym z nich jest retinopatia cukrzycowa, czyli choroba oczu mogąca prowadzić do poważnych problemów ze wzrokiem, a nawet ślepoty. Czym jest retinopatia cukrzycowa oraz jak wygląda życie z tą przypadłością?
Retinopatia cukrzycowa
Retinopatią cukrzycową nazywamy bardzo często występujące powikłanie cukrzycy. Uszkadza ona naczynia krwionośne znajdujące się w siatkówce naszego oka, powodując ich pękanie, obrzęki plamki, a także wylewy krwi do ciałka. Retinopatia występuje u osób chorujących na cukrzycę typu I (po ok. 20 latach trwania cukrzycy jest ona stwierdzona praktycznie w każdym przypadku) oraz u nawet 60% pacjentów z cukrzycą typu II.
Wyróżniamy trzy rodzaje tej choroby, a mianowicie:
- retinopatię nieproliferacyjną (najmniejsza liczba powikłań, powinna być pod stałą kontrolą lekarską, jednak nie wpływa znacząco na wzrok),
- retinopatię przedproliferacyjną (objawy to obrzęk i krwawienie siatkówki),
- retinopatię proliferacyjną (charakteryzuje się nieostrym widzeniem oraz możliwością wystąpienia nagłego krwawienia siatkówki).
Przyczyny i objawy retinopatii cukrzycowej
Retinopatia cukrzycowa jest powodowana jak sama nazwa wskazuje przez cukrzycę. Rozwój tego powikłania ma także związek z hiperglikemią, czyli zwiększonym stężeniem glukozy we krwi oraz nadciśnieniem tętniczym. Wahający się poziom glikemii, mający również wpływ na mikrokrążenie siatkówki najczęściej prowadzi do szybkiego postępowania choroby, a co się z tym wiąże pogarszania się zdolności widzenia.
W przypadku retinopatii należy uwzględnić również czynniki ryzyka, które sprzyjają powstawaniu tej choroby. Jest to przede wszystkim:
- ciąża,
- operacja zaćmy,
- okres dojrzewania płciowego,
- palenie papierosów,
- niedokrwistość.
Największym problemem związanym z retinopatią cukrzycową jest to, że pierwsza faza tej choroby jest praktycznie bezobjawowa. Wprawdzie badania mogą wykazywać zmiany na dnie oka, jednakże widzenie pozostaje prawidłowe. Pierwsze zauważalne symptomy pojawiają się najczęściej, gdy choroba jest już w rozwiniętym stadium.
Objawy towarzyszące temu powikłaniu to:
- pojawienie się ciemnej plamki w polu widzenia,
- nieostre widzenie,
- obrzęki siatkówki,
- słabsze widzenie w ciemności i jednoczesne problemy z przystosowaniem się oka do jasnych pomieszczeń,
- tworzenie się nowych naczyń krwionośnych na siatkówce.
Retinopatia cukrzycowa w życiu codziennym
Osoby chorujące na cukrzycę powinny być pod stalą opieką okulisty. Zaleca się regularne wizyty, przynajmniej raz w roku. Pamiętajmy bowiem, że wcześniejsza diagnoza umożliwia skuteczniejsze leczenie. W przypadku retinopatii cukrzycowej zdecydowanie lepiej jest jej zapobiegać, niż leczyć, ponieważ zaawansowany rozwój tej choroby może prowadzić do uciążliwych dalszych powikłań, takich jak krwotoki powodujące utratę widzenia czy odwarstwienie siatkówki.
Przy najbardziej zaawansowanej formie retinopatii, czyli retinopatii proliferacyjnej najczęstszym ratunkiem jest leczenie przy pomocy specjalnego lasera. Zabieg nazywany jest fotokoagulacją i polega na zamykaniu nieszczelnych naczyń krwionośnych oraz zapobiega tworzeniu się nowych z tendencjami do pękania.