Aktywność fizyczna i dieta to dla podstawowe elementy umożliwiające zachowanie zdrowia oraz dobrego samopoczucia. Jednakże aktualna sytuacja sprzyja siedzeniu w domu, pracy zdalnej oraz niewielkim dawkom ruchu każdego dnia. Należy tego unikać, gdyż tylko i wyłącznie w takiej sytuacji możemy zapobiegać podstawowym dolegliwościom związanym z siedzącym trybem życia.

Skutki uboczne siedzącego trybu życia

Kiedy aktywność fizyczna stanowi stały element życia zwiększa się masa mięśniowa, mamy więcej siły, a także istnieje zdecydowanie mniejsza szansa na zmaganie się z wieloma chorobami. Dochodzi do tego lepsze spędzanie wolnego czasu i dłuższe życie. Kiedy brakuje aktywności bardzo szybko pojawiają się negatywne efekty siedzące stylu. Chodzi przede wszystkim o zmniejszenie wrażliwości na insulinę, jest to wartość nawet o 1/3 mniejsza w stosunku do osób, które cały czas chodzą na spacery, ruszają się czy wykonują pracę fizyczną. Negatywne efekty braku ruchu można odczuwać już w sytuacji, kiedy ilość kroków pomniejszy się do 1500 na dzień. Tyle ruchów wykonują starsze osoby, które jedynie chodzą do kuchni i do łazienki.

Dodatkowy skutek uboczny braku ruchu to zastygnięcie mięśni nóg u osób w wieku powyżej 65 lat (mowa nawet o 4%, czyli sporej liczbie mięśni). W tak późnym wieku nie da się już z tym nic zrobić i mięśnie z reguły nie wracają do poprzedniego stanu. Powrót do bardziej aktywnego trybu życia nie jest wystarczający, mięśnie traci się na zawsze, co wpływa negatywnie na stan zdrowia. Jest to związane z tym, że seniorzy nie posiadają takiej samej zdolności powrotu do zdrowia jak osoby młodsze i powinny zdawać sobie z tego sprawę.

Utrata mięśni nazywa się sarkopenia. W jej trakcie następuje regularne zmniejszanie się masy mięśniowej. Skutkiem takich procesów sprawność fizyczna seniorów staje się coraz mniejsza. Mięśnie staję się o wiele słabsze niż przedtem, a do tego zmniejsza się ich wytrzymałość na wysiłek. Pojawiają się problemy z utrzymaniem równowagi oraz z koordynacją ruchową. Dodatkowym, bardzo niekorzystnym objawem jest przybieranie na wadze i coraz większa ilość tkanki tłuszczowej występującej w organizmie.

Omawiana choroba pojawia się przede wszystkim w przypadku siedzące trybu życia oraz sięgania po niewłaściwe produkty żywieniowe. Dochodzi do tego starzenie się organizmu, kiedy to metabolizm zwalnia, pojawiają się zmiany hormonalne, którym nie można zapobiegać, a także schorzenia geriatryczne.

Wystarczy codziennie wybrać się na spacer, pracować w ogródku, chodzić do sklepu, po prostu ruszać się, aby nie dopuścić do zaniku mięśni i innych negatywnych cech związanych z brakiem ruchu.