W związku z panującą epidemią każdy kto ma możliwość pracy zdalnie powinien pozostać w domu. Obowiązki zawodowe wykonuje się w tak zwanym „Home Office”. Jednak wpływa to bardzo negatywnie na nasze zdrowie nie tylko psychiczne, ale również fizyczne. Pogarszają się też relacje z domownikami i zmniejsza się produktywność.

Dlaczego praca w biurze jest o wiele lepsza?

Wiele osób pracuje zdalnie już od wielu miesięcy i coraz częściej forma takiej pracy wiąże się z negatywnymi opiniami oraz komentarzami. W związku z pracą w domu czas spędzany na wykonywaniu zadań wydłuża się o 1,5 godziny. Dochodzi do tego o wiele mniejsza satysfakcja z wykonywanej pracy oraz problemy z szyją i plecami, co jest skutkiem niewłaściwej pozycji w trakcie pracy. Część osób, kiedy pozwala na to sytuacja nie rusza się z łóżka, albo siedzi na kanapie z laptopem na kolanach. Wpływa to negatywnie na postawę ciała, gdyż odpowiednio dopasowane krzesło i biurko to gwarancja właściwej postawy.

Kiedy chodzi o zdrowie, ogromna część osób, które rozpoczęły pracę zdalną musi mierzyć się z depresją oraz obniżonym nastrojem. Dotyczy to przede wszystkim rodzin z małymi dziećmi, gdzie praca bywa znacznie utrudniona ze względu na panujący w domu hałas, nadmiar obowiązków oraz zmęczoną i sfrustrowaną partnerkę. Gorsze samopoczucie psychiczne dotyczy także osób mieszkających samotnie. W ich przypadku cisza stawała się nie do zniesienia, a brak kontaktu z drugim człowiekiem dawał się bardzo negatywnie we znaki.

W tym miejscu warto wspomnieć również o tym, że ludzie pracujący zdalnie przestali się ruszać. Dawniej dojeżdżali do pracy na rowerach, chodzili piechotką, albo przy pomocy środków transportu. W każdym przypadku musieli wykonać czasem większą, innym razem mniejszą aktywność fizyczną, ale zawsze ona występowała. W trakcie siedzenia na kanapie cały dzień, człowiek spala o wiele mniej kalorii, a kiedy dojdą do tego niezdrowe przekąski mamy obraz większej wagi, która po kilku miesiącach Home Office może zmienić się nawet w nadwagę. Warto też wspomnieć o problemach z organizacją miejsca pracy. Małe mieszkania, gdzie wiele osób dzieli wspólnie przestrzeń to na pewno nie są idealne warunki do pracy w trakcie, których trzeba przygotowywać spotkania, projekty czy wykresy. Kiedy dochodzą do tego pragnące uwagi dzieci, płacz oraz gotowanie obiadu, mamy wizję cięższej pracy niż w warunkach biurowych, a to jeszcze nie koniec…