Syrop przeciwkaszlowy to lek, po który sięgamy, gdy chcemy złagodzić objawy pojawiające się przy przeziębieniu lub grypie. By skutecznie poradzić sobie z dolegliwościami, powinniśmy wiedzieć, jaki syrop stosować na konkretny typ kaszlu. Podpowiadamy, jaki lek wybrać w przypadku kaszlu suchego oraz mokrego.

Jakie są rodzaje kaszlu?

Wyróżnić możemy różne rodzaje kaszlu. Może być on mokry lub suchy, skąpy albo obfity, gęsty, głęboki i zalegający. Może pojawiać się wydzielina lub też nie. Dlatego też, kupując odpowiedni lek na kaszel, wcześniej musimy skupić się na tym, jak rozpoznać dany typ kaszlu.

Gdy chorujemy na zapalenie krtani, męczy nas suchy kaszel, określany jako „szczekający”. Podobnego możemy doświadczyć na samym początku stanu zapalnego w drogach oddechowych. Na suchy kaszel stosuje się syrop przeciwkaszlowy, którego celem jest hamowanie występowania odruchu kaszlu. Wraz z rozwojem infekcji i zazwyczaj do samego jej końca, towarzyszy nam kaszel mokry z plwociną śluzową. Warto stosować wtedy syrop o działaniu wykrztuśnymi, zwiększającym siłę i częstość odruchu kaszlowego.

Skuteczny lek na kaszel suchy

Na ten rodzaj kaszlu, o ile nie jest szczególnie nasilony, pomoże syrop przeciwkaszlowy, którego skład opiera się na ziołach. Nie wywołuje on skutków ubocznych, jest niedrogi, lecz skuteczny w działaniu. Gdy towarzyszy nam uporczywy suchy kaszel, należy wybrać syrop przeciwkaszlowy, który oddziałuje na ośrodek kaszlu. Preparaty te zawierają w swoim składzie kodeinę, butamirat oraz dekstrometrofan. Na efekt nie musimy długo czekać – już po kilkudziesięciu minutach od zażycia możemy odczuć wyraźną poprawę. Warto mieć również na uwadze, że przy tym rodzaju kaszlu bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie, by gardło było cały czas nawilżone.

Skuteczny syrop na kaszel mokry

Przy kaszlu mokrym zalecane są syropy pomagające w odkrztuszaniu zalegającej w oskrzelach wydzieliny. Można wyróżnić kilka grup leków. Jedną z nich są syropy zwiększające ilość wydzieliny. Zawierają one substancje lecznicze, dzięki którym zwiększa się ilość wydzieliny, staje się bardziej płynna, przez co łatwiej jest nam ją odkrztusić.

Innego rodzaju lek na kaszel mokry to syrop o działaniu wykrztuśnym. Ma on w swoim składzie substancje lecznicze działające wykrztuśnie o odruchowym mechanizmie działania. Poprzez podrażnienie błony śluzowej żołądka wydzielana jest znaczna ilość śluzu w oskrzelach. Syropy wykrztuśnie zawierają w swoim składzie wyciągi z roślin takich jak: tymianek, lukrecja, babka lancetowata czy dziewanna.

Kolejną grupą syropów są te, które upłynniają wydzielinę. Należą do niej chemiczne substancje, których zadaniem jest upłynnienie i zmiana składu chemicznego wydzieliny. Dzięki temu lepkość śluzu ulega zmniejszeniu, a jego odkrztuszanie jest łatwiejsze. W ten sposób drogi oddechowe szybciej się oczyszczają, co z kolei zapobiega rozwojowi nadkażeń bakteryjnych oraz powikłań.