Żyjemy w klimacie w którym burze pojawiają się regularnie w okresie letnim. Jest to związane z panującą w tym sezonie wysoką temperaturą. Wyładowania energetyczne są groźne, dlatego należy koniecznie wiedzieć w jaki sposób zachowywać się oraz czego nie robić.
Bądź bezpieczny w czasie burzy
Burze to niebezpieczne zjawiska, które każdego roku zbierają swoje żniwo w postaci wypadków, podpaleń oraz śmierci osób, które nie wiedziały jak się zachować w danym momencie. Wszyscy, którym udało się przeżyć zetknięcie z piorunem zmagają się z szeregiem niekorzystnych skutków ubocznych, które dają im się we znaki przez resztę życia. Właśnie z tego względu konieczne jest przestrzeganie nieskomplikowanych zasad, które mogą uratować życie oraz zdrowie.
Ludzie giną przede wszystkim w górach, w bliskiej odległości od zbiorników wodnych, a także na rozległych przestrzeniach na których znajdują się wysokie drzewa. Jeśli więc synoptycy zapowiadają burzę bądź niebo zaczyna się niebezpiecznie ciemnić należy zrobić wszystko, aby w jak najszybszym tempie znaleźć się w bezpiecznym schronieniu. Dom sprawdzi się najlepiej, samochód także zapewnia bezpieczeństwo, pod warunkiem, że nie znajduje się pod drzewem. W trakcie przebywania w domu najlepiej jest pozamykać wszystkie okna oraz nie korzystać z metalowych przedmiotów.
Kiedy burza pojawiła się nagle i cały czas znajdujemy się na wolnym powietrzu należy przede wszystkim unikać szczytów górskich. Otwarta przestrzeń czy drzewa również nie stanowią bezpiecznej kryjówki. Gęsty drzewostan jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż pojedyncze drzewo. Pod żadnym pozorem nie można się kąpać w jeziorach czy pluskać w zbiornikach wodnych. Jeśli na dworze nie ma żadnego miejsca do schowania się należy kucnąć, trzymać zetknięte kolana oraz kostki. Dobrze, aby usiąść na plecaku bądź torbie, jednakże muszą być one całkowicie suche. Zabrania się kładzenia się na ziemi. W trakcie przebywania z innymi ludźmi nie należy iść obok siebie, ale zachować kilkumetrowy dystans. Metal oraz woda nie są przyjaciółmi w takich sytuacjach, gdyż przewodzą one prąd, stąd trzeba robić wszystko, żeby unikać kontaktu z nimi. Kiedy burza pojawiła się w trakcie wycieczki rowerowej kask to dobra bariera ochronna.
Piorun może porazić człowieka w różny sposób. Pierwszy i zarazem najrzadziej spotykany polega na bezpośrednim uderzeniu w ciało. W drugiej kolejności wskazuje się wyładowanie iskrowe, które sprawia, że prąd „idzie” po skórze. Po takich spotkaniach człowiek zmaga się ze znacznymi oparzeniami oraz zniszczoną odzieżą. Bardzo często piorun uderza w ziemię, a człowiek który znajduje się niedaleko niej odczuwa negatywne skutki takiego zjawiska. Fala uderzeniowa jest w stanie wywołać uraz mechaniczny. W przypadku, gdy piorun uderza, prąd ma możliwość przedostania się przez tkanki, które wykazują mniejszą odporność. Zarówno nerwy, naczynia krwionośne, jak i tkanka łączna posiadają wodę oraz elektrolity, właśnie dlatego prąd dotyka je najbardziej.