Skóra trądzikowa przytrafia się zazwyczaj osobom młodym w okresie dojrzewania. Nie dość, że wtedy w organizmie trwa burza hormonów, trwa szybkie wzrastanie i nabieranie cech charakterystycznych dla danej płci, pojawiają się jeszcze problemy skórne. U każdej osoby będą one pojawiać się z różnym nasileniem, jednak mogą przysporzyć sporo kłopotów.

Młodzi ludzie w okresie dojrzewania mają silną potrzebę akceptacji rówieśników i przynależności do grupy. Potrafią być też bardzo szczerzy, wręcz złośliwi, kiedy im się coś nie spodoba. Wygląd jest bardzo ważną strefą u dorastającego człowieka, gdyż często decyduje o tym, jak będą go traktować rówieśnicy. Stąd właśnie biorą się eksperymenty z różnymi stylami ubierania się, z fryzurami i makijażem. O ile pewne rzeczy da się w łatwy sposób zmienić i wystylizować to problemy skórne potrafią się dać we znaki. Jeżeli mamy w domu nastolatka z trądzikiem warto podjąć wysiłek i wpoić mu kilka zasad pielęgnacji takiej skóry. Oto one:

  1. Nie wyciskać, nie drapać – to podstawowy błąd, jaki popełniają nie tylko nastolatkowie, ale i dorośli. Samodzielne nieumiejętne wyciskanie i drapanie wyprysków trądzikowych powoduje roznoszenie się zmian po całej twarzy i powstawanie stanu zapalnego. W skrajnych przypadkach może dojść do zapalenia i porażenia nerwów twarzowych.
  2. Oczyszczać skórę należy codziennie rano i wieczorem. Najlepiej umyć twarz letnia woda z żelem i nałożyć kosmetyki takie jak maści na trądzik i kremy nawilżające. Przed nałożeniem kosmetyków powinno się również przetrzeć tonikiem twarz. Należy pamiętać, aby zacząć od miejsc niezajętych wypryskami i przejść na te ze zmianami trądzikowymi nigdy odwrotnie. Ponadto należy zmieniać wacik, przechodząc na drugą połowę twarzy.
  3. Wybrać odpowiednie kosmetyki i toniki do cery trądzikowej. Jest wiele firm, które wypuszczają na rynek dobre jakościowo produkty np. Aura herbals, Tołpa, Zjaja.
  4. Często zmieniać ręcznik i pościel – bardzo ważna jest częsta zmiana pościeli i ręczników. To z tymi materiałami ma kontakt oczyszczona skóra twarzy i jeśli tuż po umyciu buzi wytrzemy ją w brudny ręcznik czy położymy na kilkutygodniowej poszewce, to tylko pogorszymy sprawę.