Niestety, coraz więcej młodych osób trafia na konsultację psychologiczną lub psychiatryczną z różnymi problemami zdrowotnymi. Czasami wystarczy krótka terapia, innym razem terapia połączona z farmakoterapią. Im wcześniej zostanie podjęta walka z depresją czy nerwicą, tym łatwiej można ją wyeliminować ze swojego życia.

Objawy przedłużającego się stresu

Stres, lęki i zaburzenia psychiczne będące ich następstwem to bolączka naszych czasów. Choruje nie tylko psychika, ale także i ciało. Pojawiają się problemy ze skórą, cienie pod oczami, wypryski, wędrujące bóle, przeczulice, bóle głowy zaczynają wypadać włosy, bardziej kruche stają się paznokcie. Najczęstszym objawem depresji i wyczerpania psychicznego jest brak sił, apatia i nerwowość. Problemy ze snem – trudności w zasypianiu lub nadmierna senność to również częsty kłopot osób cierpiących na nerwicę czy depresję.

Chory szuka pomocy u różnych specjalistów, ale zazwyczaj nie uzyskuje konkretnych wskazówek. Bóle somatyczne i ogólne złe samopoczucie mogą wskazywać na wiele chorób, a tak naprawdę chodzi po prostu o problemy z psychiką. Dopiero po dłuższym czasie szukania przyczyn złego stanu zdrowia chory dochodzi do wniosku, że jego problemy tkwią nie gdzie indziej, jak w jego głowie.

Jak sobie radzić z nadmiernym stresem I lękami

Każdy ma swój sposób na stany podwyższonego napięcia. Jedni wybierają techniki relaksacyjne i sport, a inni oddają się w pełni swojej pasji. Najlepszym remedium na problemy psychiczne jest miłość bliskich osób. Obecność drugiego człowieka, rozmowa z nim, wspólne spędzanie czasu to podstawa.

Bardzo ważna jest także aktywność fizyczna na świeżym powietrzu. W czasie wzmożonego wysiłku organizm produkuje hormony szczęścia, czyli m.in. endorfiny. Mózg i wszystkie komórki są lepiej dotlenione i ukrwione, dlatego poprawia się samopoczucie zarówno psychiczne, jak i kondycja fizyczna. Wystarczy półgodzinny codzienny spacer, aby dodać sobie pozytywnej energii i zminimalizować skutki stresu. Najlepiej wybierać tereny zielone na miejsca do spacerów czy joggingu. Wpatrywanie się w zieleń drzew uspakaja i pomaga odpocząć przemęczonym oczom.

Witaminy i minerały to kluczowa kwestia dla dobrego samopoczucia

Zdrowe jedzenie, szczególnie produkty bezglutenowe i bez dodatku cukru to produkty nie tylko dla osób nieprzeprowadzających diety. Świeże owoce i warzywa pełne cennych witamin i minerałów powinny zagościć na stałe w menu każdego. Szczególnie witaminy z grupy B wzmacniają układ nerwowy i dają mocny zastrzyk energii na cały dzień. Znajduje się m.in. w bananach, jabłkach, brzoskwiniach, truskawkach, marchwi, kapuście czy w kalafiorze. Sporo osób decyduje się także na suplementację preparatami z apteki, wybierając takie produkty jak witamina B kompleks, Olimp Labs B 12czy Solgar B Complex.

Pyszne herbatki ziołowe, które uspokoją twoje emocje

Z tradycyjnego zielnika można czerpać naprawdę wiele. Aromatyczna herbatka z melisy czy szałwii pomoże wyciszyć emocje i przywrócić spokój na dłużej. Warto sięgnąć też po kozłek lekarki, chmiel lub lawendę czy mieszanki ziołowe, takie jak zioła szwedzkie. Każdy znajdzie dla siebie odpowiedni zestaw ziół, które pomogą mu wrócić do psychicznej równowagi.

Ważny jest także zdrowy sen i odpoczynek po pracy. Znalezienie swojej przestrzeni, w której można poczuć się pewnie i bezpiecznie to również kluczowa kwestia.